Sağlıklı Yaşam

Corona Virüsü Belirtileri neler?

Koronavirüs belirtileri dünya genelinde can almaya devam eden covid-19 virüsünün hastada orta koyduğu semptomların gözlemlenmesiyle ortaya çıkıyor. Peki, corona virüsü belirtileri neler? İşte son dakika koronavirüs haberleri ve hem dünyada hem de Türkiye’de yaşanan son gelişmeler…

Son dakika corona virüsü haberleri cnnturk.com’un koronavirüs özel sayfası üzerinden dakika dakika takip edilebiliyor. Güncel covid-19 haberlerinin yanı sıra koronavirüs haritası üzerinden dünya genelindeki son rakamlar ülke ülke aktarılıyor.

Dünya covid-19 ile mücadelede yeni yeni önlemler almayı sürdürürken Türkiye’de de daha vaka çıkmadan alınan önlemler güncel tabloya göre genişletilerek vatandaşın bilgisine sunuluyor. Sosyal izolasyonun büyük önem taşıdığı virüste kendisinde belirtileri gören kişilerin ALO 184 SABİM hattından bilgi alarak buradan yapılacak yönlendirmeye göre sağlık kuruluşlarına başvurması gerekiyor.

SON DAKİKA KORONAVİRÜS HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Peki, ölümcül sonuçlar doğuran ve Türkiye’de de şimdiye kadar 9 can alan covid-19’un belirtileri neler? İşte madde madde o belirtiler ve görülme sıklıkları…

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

COVİD-19 NASIL BELLİ OLUR?

Şu aşamada hastanın eğer yurt dışı teması mevcut ise ya da yurt dışından gelen herhangi bir kişiyle temas halindeyse yukarıdaki belirtileri gördüğü takdirde SABİM ALO 184 üzerinden bilgi almalı. Buradan yapılacak olan yönlendirmeye göre hastalar en yakın sağlık merkezine ya da yönlendirme yapılan kuruluşa müracaat etmeli.

VAKA SAYISI BİNLERDE’ İDDİASINA AÇIKLAMA GELDİ

Virüsün olası yayılma ihtimali durumundaysa yurt dışı teması aranmaksızın hastane başvuruları gerçekleşebilir ve testler yaptırılabilir.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Covid-19 tespit edilen hastalarda virüsün vücutta oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanıyor. Örnek olarak birçok hastada olduğu gibi yüksek ateş mevcut ise bu ateşi düşürmek ve semptomları ortadan kaldırmak için gerekli tedavi uygulanıyor. Ya da hastanın solunum sıkıntısı mevcutsa bu sıkıntıyı gidermeye yönelik tedavi devreye sokuluyor. Birkaç semptom bir araya geldiğinde hastanın kronik problemleri de mevcutsa covid-19 ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu