Anasayfa / Yeşil Doğa / Ormanlarımıza Sahip Çıkalım

Ormanlarımıza Sahip Çıkalım

Orman çoğu kez yan yana gelmiş ağaç topluluğu olarak görülür. Oysa ağaçlar, ormanda yaşayan türlerden sadece biridir. Orman, toprak üstü ve altında yaşayan milyonlarca canlının oluşturduğu bir yaşam birliğidir. Tüm canlıların parçası olduğu ekosistemin devamlılığı için hayati derecede önemlidir ve korunmalıdır. Ülkemiz yılda 743 milyon ton toprağını erozyonla kaybetmektedir. Bu nedenle TEMA Vakfı Erozyonla Mücadele Haftası’nda ormanların toprağı korumadaki öneminin altını çizmektedir.
1) Orman toprak üstünde gövde, dal ve yapraklarının yardımıyla, toprak altında da köklerinin tutucu gücü ile erozyonu önler.
2) Rüzgarın hızını keserek veya yönünü değiştirerek, rüzgar ile toprak taşınmasını önler.
3) Yağmur damlalarının hızını keserek toprağın parçalanmasını engeller, sahip olduğu süngersi toprak yapısı ile suyu emerek yer altı suyu kaynaklarımıza aktarırken aynı zamanda toprağın suyla taşınmasını önleyerek erozyonu engeller.Arkadaşlar her yıl yanan hektarlarca ormanımızın yanmasını engellemek için biz de birşeyler yapalım. Unutmayın küçük kardeşinizi karşınıza alıp ona bu konuda bilgi vermek orman sevgisini aşılamak bile ormanlarımıza yardımdır.

Su sıkıntısının fazlaca olduğu bu zamanlarda ormanların yanması felaket gibidir. Çünkü orman varsa su da vardır. En büyük örneği Doğu Karadeniz’de neredeyse hergün yağmur olmasıdır. Bir ağaç dikse herkes nasıl olurdu Türkiyem öyle değil mi?

YANAN SADECE ORANLARIMIZ DEĞİL AYNI ZAMANDA CİĞERLERİMİZ

ORMANL~1

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Bence görevliler çok gâlesiz davranıyorlar adana da çıkan yangını ancak 15 günde söndürebildiler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Çıldır Gölü’nde de ortaya çıktı…

VAN Gölü Havzası’ndaki Sarımehmet Baraj’ında 2 yıldır görülen ve istilacı tür olarak ...