Sağlıklı Yaşam

2 kez Maitake mantarı…

Bağışıklık artırıcı bileşenler içeren bir  mantar türü olan Maitake mantarı,sağlıklıhücrelerin  korunması, bağışıklığın güçlenmesi ve kanserin yayılmasının önlenmesinde önemli  rol oynuyor.
Maitake mantarı, sağlığa önemlifaydalarsağlayan, bağışıklık artırıcı bileşiklerin kaynağı olan bir mantar türü.  1980’lerin başında Japonya’dan Hiroaki Nanba, Maitake ekstreleriyle hayvanlar  üzerinde yaptığı testlerde, bu ekstrelerin anti-tümörözelliğinikeşfetti. Maitake ekstrelerinin temel  yararlarından biri;ağızyoluyla alınabilmesi. Diğer  mantar ekstreleri ise, enjekte edildiklerindeetkinoluyorlar. 1984’teDoktorNanba, akyuvarları uyarmada  önemli yeteneği olan özgül bir Maitake mantarı bileşenini saptayıp buna ‘Maitake  D-fraksiyonu’ adını verdi. Buözelleşmişakyuvar  hücreleri, kanser hücreleri;bakterive hücresel  atıklar dahil yabancı parçacıkları içine alır. Bu bileşen, daha ileri düzeyde  saflaştırdığında daha güçlü bir çeşidi olan MD-fraksiyonu ortaya çıktı.  MD-fraksiyonu, D-fraksiyonundan yaklaşık yüzde 30 daha aktif bir  bileşen.
DÖRT TEMEL MEKANİZMA

Maitake fraksiyonları, karmaşıkşekerbileşiklerinden ve proteinden oluşur. Maitake fraksiyonunun yan zincirlerindeki  dallanma sayısı, diğer glukanlara göre daha fazladır. Bilim adamları,  beta-glukan molekülünün ne kadar fazla dalı varsa, o kadar fazla bağışıklık  hücresini aktive edeceğini düşünüyor. Araştırmacılar Maitake’nin kanserle  savaşında dört temel mekanizmayadikkatçekiyor:  Sağlıklı hücrelerin kanserli hale gelmesinin önlenmesi, bağışıklıksistemininkanser hücrelerini arama ve tahrip etme yeteneğinin artışı, hücrelerin kontrolü  ile hücre ölümünde kontrolün kazanılması, kanserin yayılmasının önlenmesine  yardımcı olması… Maitake mantarının, günde 300 mg’dan, iki kere kapsül olarak  alınması tavsiye ediliyor.

ÇİN’DEKİ TESTLERDE YÜZDE 95 GERİLEME  GÖRÜLDÜ

Hayvanlar üzerindeki çalışmalar, Maitake  fraksiyonlarının kolon, akciğer, mide, karaciğer, prostat, serviks, mesane ve  beyin tümörlerinin büyümesini ve löseminin ilerlemesini önlediğini gösterdi.  İnsanlarda benzer bulguların elde edilip edilmediği ise açık değil. 1994’te  Çinli bilim adamları 63 kanser hastasına bir pilot çalışma uyguladı. Çalışmada  solid tümörlere karşı yüzde 95’in üzerinde, lösemiye karşı ise yüzde 90’ı aşkın  gerileme tespit edildi. Doktor Nanba’nın ilerlemiş kanseri olan 165 hastada  yaptığı çalışmada ise yanıt oranı, bazı kanser türlerinde yüzde 50’nin  altındaydı.

KOLON KANSERİNDE YÜKSEK ŞANS

PSK ve PSP, hindi kuyruğu mantarından elde  edilen ve birbiriyle yakın ilişkide olan, proteine bağlı iki polisakkarit  maddesi. Japonya’da ve Çin’de kanser hastaları tarafından yaygın olarak  kullanılan bu iki maddenin; Maitake D ve MDfraksiyonlarında olduğu gibi,  bağışıklık fonksiyonunu yüksek derecede artırdığı saptandı.

BAĞIŞIKLIK ARTIŞI

PSK-PSP’nin  yararlarını doğrulayan 400’den fazla bilimsel çalışma var. İnsanlarda yapılan  bir çalışmada, tek başına cerrahi ile tedavi edilen 111 kolon kanseri hastasına  PSK ve plasebo verilip hastalar 10 yıl süreyle izlendi. Plasebo grubu ile  karşılaştırıldığında, hastalık belirtilerinin sönme aşamasında bulunan  hastaların sayısının, PSK grubunda iki kat daha yüksek olduğu belirlendi. 10 yıl  sonra sağ olan hasta sayısı da iki kattan fazlaydı. Ayrıca, PSK ile tedavi  edilen hastalarda akyuvarların yabancı materyallere doğru ilerleme ve onları  içine alma yeteneğinde artış görüldü. Hayvan çalışmaları, PSK-PSP’nin hemen her  türden tümörü engellediğini gösterdi. Klinik çalışmalarda ayrıca PSK/PSP’nin  kemoterapinin pozitif etkilerini artırırken, yan etkilerini azalttığı da  görüldü. PSK ve PSP için tavsiye edilen doz, günde 1-3 gram.

 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu