Sıradışı Haberler

2013 İlçe Av Komisyonu Toplandı

Kulüp Başkanımız Sn. Tufan Dokucu’nunda katıldığı Tarsus ilçe Av Komisyonu toplantısı yapıldı. Kaymakam ve Komisyon Başkanı Orhan Şefik Güldibi, kaymakamlık toplantı salonundaki toplantıda, doğanın ve nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasına ilişkin çalışmaların çok ciddi şekilde sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de çok sayıda hayvanın neslinin yanlış avlanma nedeniyle yok olmakta olduğunu, bunun için başta kamu görevlileri, muhtarlar ve diğer yetkili ve görevliler ile vatandaşların doğanın korunması noktasında son derece duyarlı olmaları gerektiğini ifade eden Güldibi, alınan kararlara herkesin riayet etmesini istedi.

Güldibi, her avcının bir çevreci ve doğa dostu olduğunu belirterek, ”Gelecek kuşaklara güzel bir çevre doğa bırakmak için son derece dikkatli ve duyarlı olunması gerekiyor. Avcılığın sosyal ve ekonomik boyutları bulunuyor. Doğayı üreterek korumamız gerekir. Doğanın ne kadar önemli olduğunu en iyi şekilde anlatmalıyız” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarsus Mühendisi Özlem Kökçü de yaptığı sunumda, 2012 yılı çalışmaları hakkında bilgi verirken, Tarsus’ta kayıtlı bin avcı bulunduğu, kaçak av yapanlara karşı muhtarlar ile vatandaşların da duyarlı olmaları istedi.

Köylerde muhtarlar ve vatandaşlara yönelik bilgilendirme eğitimleri verildiğini belirten Özlem Kökçü, Nisan ve Mayıs aylarında doğaya keklik bırakacaklarını ve 2015 yılında ise devlet avlağı sistemine geçileceğini söyledi.

Toplantıda, kulüp başkanımız Tufan Dokucu İl Av komisyonuna gidecek isim olarak belirlendi.  Toplantıda Tarsus ilçesi sınırlarında Keklik popülasyonunun yeterli düzeyde olmaması nedeniyle 2013-2014 yılı av sezonunda Keklik avının yasaklanmasına karar verildi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu