Yeşil Doğa

2013 Su Kuşu Sayımı Yapıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merkezi’nce 2013 yılında ulusal düzeyde “Kış Ortası Su Kuşu Sayımları” yapıldı. Yürütülen çalışmaya OMÜ Kuş Gözlem Kulübü üyeleri ile birlikte Hacettepe, Gazi, ODTÜ ve Erciyes üniversitelerinden de öğrenciler katıldı.

OMÜ Ornitoloji (Kuş Bilimi) Araştırma Merkezi Görevlisi Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, “Kış Ortası Su Kuşu Sayımı” çalışmalarında Samsun’da Kızılırmak ve Yeşilırmak Deltası’nda, Amasya Yedikır Baraj Gölü çevresinde, Sinop Sarıkum Gölü’nde, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin sahil kıyılarında su kuşu sayımları yaptıklarını söyledi. Sayımlarda kara ördek, kadife ördek, pufla, akkuyruklu kartal, Sibirya kazı, kızıl gerdanlı dalgıç, küçük kuğu, korsan martı gibi pek çok az rastlanan türün sayımlar sırasında belirlenen kayıtlarının tutulduğunu belirten Yavuz, en çok su kuşunun Kızılırmak Deltası’nde tespit edildiğini söyledi. Yavuz, Kış Ortası Su Kuşu Sayımları ile elde edilen verilerin tür koruma çalışmalarına, korunan alanlarının ilan edilmesine ve dünyadaki su kuşu popülasyonlarının izlenmesine rehberlik ettiğini vurguladı.

Sayımlarda kara ördek, kadife ördek, pufla, akkuyruklu kartal, Sibirya kazı, kızıl gerdanlı dalgıç, küçük kuğu, korsan martı gibi pek çok az rastlanan türün sayımlar sırasında belirlenen kayıtlarının tutulduğunu belirten Yavuz, en çok su kuşunun Kızılırmak Deltası’nde tespit edildiğini söyledi.
Yavuz, Kış Ortası Su Kuşu Sayımları ile elde edilen verilerin tür koruma çalışmalarına, korunan alanlarının ilan edilmesine ve dünyadaki su kuşu popülasyonlarının izlenmesine rehberlik ettiğini ifade ederek, “Kuşları izlemek, onların sayılarındaki artışı ve azalışı tespit etmek doğayı koruma açısından son derece önemlidir. Çünkü kuşlar aynı zamanda doğayı koruma çalışmalarında erken uyarı sistemi işlevi görüyor. Kızılırmak Deltası’nda 101 bin 150, Yeşilırmak Deltası’nda 7 bin 364, Sarıkum’da 13 bin 983 su kuşu sayıldı. Yürütülen çalışmaya OMÜ Kuş Gözlem Kulübü üyeleri ile birlikte Hacettepe, Gazi, ODTÜ ve Erciyes üniversitelerinden de öğrenciler katıldı.” dedi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu