Avcılık

2017’de Kaçak Avcılara 10 Milyon Ceza

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, kaçak avcılara göz açtırmadı. Kara Avcılığı Kanunu’nu ihlal eden 7 bin kişiye toplam 10 milyon lira ceza kesildi. 78 hayvanın avlanması ise yasaklandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, av turizmi ve kaçak avlanmaya ilişkin son verileri açıkladı. 2016-2017 sezonunda av turizmi kapsamında 490 hayvanın avına izin veren Bakanlık, 3 milyon 36 bin 571 TL gelir elde etti.

ÇALIŞMA TAM GAZ

Kaçak avcılığa da göz açtırmayan Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu’nu ihlal ederek avlanan 6 bin 912 kişi hakkında yaklaşık 10 milyon TL para cezası uyguladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kaçak avcılıkla mücadele kapsamında av koruma çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuyla ilgili soru önergesini yanıtladı.

ZARAR VERİYORLAR

Önerge cevabında şu ayrıntılar yer aldı: “2017’de Kara Avcılığı Kanunu’nu ihlal ederek avlanan 6 bin 912 kişi hakkında cezai işlem uygulandı. 5 milyon 309 bin 589 TL idari para cezası ve tabiatta meydana getirdikleri zarardan dolayı da 5 milyon 35 bin 461 TL tazminat cezası verildi. Yine 2017 yılında özel kanunlarla korunan alanlarda yasa dışı av yapan 380 kişi hakkında da yasal işlem yapıldı.”
78 tür için yasak getirildi

Türkiye’de toplam 81 adet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edildi. Bu alanlarda her yıl düzenli olarak envanter çalışmaları yapılıyor. Bugüne kadar 60 tür için koruma eylem planı gerçekleştirilirken; 2019 sonuna kadar 100 adet (bitki-hayvan) tür koruma eylem planı yapılması planlanıyor. Av hayvanı olarak belirlenen memeli ve kuşlardan ise 4 memeli ile 74 kuşun avı yasaklandı.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu