Sıradışı Haberler

24 Bin 932 Lira Ceza

Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’ne bağlı Alayağmur Köyü kırsalında yasak bölgede 2 dağ keçisi ve 1 keklik avlayan adı açıklanmayan kişiye, toplam 24 bin 932 lira para cezası kesildi.

Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’ne bağlı Alayağmur Köyü kırsalında yasak bölgede 2 dağ keçisi ve 1 keklik avlayan adı açıklanmayan kişiye, toplam 24 bin 932 lira para cezası kesildi.

Karakoçan’ın Alayağmur Köyü Zil Mezrası kırsalında, Yılbaşı gecesi 4 kişilik grubun yasak bölgede avlandığı duyumunu alan muhtar ve köylüler, olayı jandarmaya bildirdi. Jandarmanın yaptığı arama sonrası, adı açıklanmayan bir kişi, yasak bölgede usulsüz avladığı 2 dağ keçisi ve 1 keklik ile birlikte yakalandı. Karakola getirilen şüpheli ile ilgili Elazığ Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü’ne haber verildi.

Gelen ekipler tarafından tutulan tutanakta, şüpheliye, yasak bölgede avlandığı ve koruma altındaki yaban hayvanı avladığından 582 lira idari para cezası, ayrıca usulsüz olarak avladığı 2 dağ keçisi için 24 bin lira ve 1 keklik için de 350 lira olmak üzere toplam 24 bin 932 lira para cezası kesildi. Adı açıklanmayan avcı, hakkında tutulan tutanak ile birlikte ilgili mahkemeye sevk edildi.

‘AVCILAR VİCDANA VE ETİĞE UYGUN DAVRANMALI’

Elazığ Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Hüseyin Çelik, kaçak ve usulsüz avlanan avcılara yönelik koruma ve kontrol çalışmalarının gece gündüz yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi. Çelik, “Yaban hayatının korunmasında ve bu mirasın gelecek nesillere taşınmasında avcılarımıza da büyük mesuliyetler düşmektedir. Avcılarımızın yaban hayatın sürdürülebilirliği adına, avlanırken kanunlara, vicdana ve avcılık etiğine uygun davranması gerekir. Yaban hayvanlarının yaşam ortamıyla beraber en iyi korumasının yine avcılar tarafından yapılabileceğine inanarak, av yasakları hususunda daha hassas davranmalarını bekleriz” dedi.

Yabanclub olarak herkesi böyle duyarlı olmaya davet ediyor,Karakoçan’ın Alayağmur köylülerine ve muhtarını kutluyoruz…

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu