Balıkçılık Kararları

Turna Avı Yasağı Başladı

Balık Tutkunları Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği Başkanı Mehmet Ergül, halk arasında ‘Oklama’ balığı olarak bilinen ‘Turna balığının’ havyarda olması nedeniyle tüm Türkiye’de 15 Aralık 2012 – 31 Mart 2013 tarihleri arasında avlanılmasının, balıkçı tezgâhlarında satılmasının yasak olduğunu söyledi:
SAKARYA (CİHAN)- Balık Tutkunları Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği Başkanı Mehmet Ergül, halk arasında ‘Oklama’ balığı olarak bilinen ‘Turna balığının’ havyarda olması nedeniyle tüm Türkiye’de 15 Aralık 2012 – 31 Mart 2013 tarihleri arasında avlanılmasının, balıkçı tezgâhlarında satılmasının yasak olduğunu söyledi.
Ergül, yaptığı açıklamada, doğal alabalığın ve turna balığı dışında kalan diğer balık türlerinin avlanılmasının ise 15 Mart 2013’e kadar serbest olduğunu belirterek, yasağa uymayanlara 272 ila 923 lira arasında para cezaları uygulanacağını hatırlattı. Dernek olarak, av yasağıyla ilgili olarak tüm kamu kurum ve kuruluşları ile koordine içinde olduklarını dile getiren Ergün, 2012 yılı içerisinde kurumlarla işbirliği yaparak 18 göl ve gölette 20 bin metre kaçak ağ topladıklarını kaydetti.
Amatör balıkçılıkla ilgilenen, ilgilenmeyen, doğayı seven, gelecek nesillere bir şeyler bırakmak isteyen herkesten; zaman, adet ve boy kurallarına uymayanları, yasak av malzemesi satanları, kullananları, ağ atanları, tırıvırı (paraşüt, file) kullananları, pazar yerlerinde ufak boyda balık satanların ihbar edilmesini isteyen Ergül, “Bu konuda duyarlılık bekliyoruz. Lütfen kurullara uymayanları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sakarya İl Müdürlüğü 0 264 241 20 13 – 14, Jandarma 156, Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü’ne 155, Alo Sahil Güvenliğe 158 ihbar edin. İhbar etmekten çekinmeyelim. İhbar etmek ispiyonculuk yapmak demek değildir, bizlerin vatandaşlık görevidir, bizler şu anda geleceğimize sahip çıkamaz isek, bizden sonraki nesiller birçok balık türünü ansiklopedilerden görecekler.” dedi.
Ergül, balık boy ve sayı limitlerinde değişmeler olduğunu belirterek, yeni limitleri şöyle sıraladı:

Balık Türü – Boy Limiti (santimetre)) – Adet Limiti

Doğal Alabalık 25 cm- 3 adet

Gökkuşağı Alabalığı Yok – 10 adet

Sazan 40 cm – 5 adet

Kadife (Karabalık) 26 cm – 10 adet

Sudak 26 cm – 10 adet

Tatlısu Levreği (Gömme) 18 cm – 5 kg

Tatlısu Kefali 20 cm – 5 kg

Turna (Oklama) 40 cm – 5 adet

Yayın 90 cm – 1 adet

Diğer Türler Yok – 5 kg.

 

Etiketler

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı