Balıkcılık

4 Ayda 20 Bin Lüfer Oltalara Takıldı

Avrupa’nın en büyük yapay resif projesinin hayata geçirildiği Ege Denizi’nin Balıkesir’in Edremit ilçesi açıklarında, 4 ay içinde 20 bin Lüfer balığının oltayla yakalandığı öğrenildi.

Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan ve 9 bin 900 yapay resif bırakılması hedeflenen Avrupa’nın en büyük resif projesi meyvelerini vermeye başladı. Edremit ilçesi açıklarında denize bırakılan 6 bin 120 yapay resif ve 220 anti trol, artık balık barındırmakla birlikte olta balıkçılığını da geliştirdi.

Edremit Kaymakamı Osman Tunç, yapay resif projesi sayesinde bölgede yeni bir turizmin başladığını ve yeni bir gelir kapısı oluştuğunu ifade etti. Kaymakam Tunç, “Yapay resifler artık balık yuvalarına kavuştu. Balık popülasyonu gün geçtikçe bölgede artıyor. Aldığımız bilgiye göre, yapay resiflerin bulunduğu alanlarda oltayla avlanan amatör balıkçılar 4 ay içinde 20 bin civarında Lüfer balığı yakaladı. Bu balığın tanesi 15 TL’den alıcı buluyor. Amatör olta balıkçılığı dünya genelinde ilgi gören bir turizmdir. Bölgemizde amatör balıkçılık, yapay resifler sayesinde balık popülasyonunun yükselmesinin ardından hat safhalara ulaşıyor. Bu yükseliş, 2 sene sonra katlanarak artacak. Büyük bir gelir kapısı da olan olta balıkçılığı Edremit Körfezi ile özdeşleşecek” dedi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu