Kuşlar Hakkında

Ur Kekliğin hakkında bilgi

Ur Kekliğin Dış Görünümü ve Özellikleri

Ur Keklik sülüngillerin en irisidir. Ur keklik tüylerinde kül rengi renk hakimdir. Başı irice, alın ve yanakları krem rengi, tepe ve ense külrengidir. Gerdan gri beyazdır. Gaga dibinde başlayan ve gerdanın iki yanında boyna inen koyu gri bir leke vardır. Kursak kısmı, sırtı ve karnı koyu gridir. Kursak kısmında enine koyu renk hareler bulunur. Sırtında ve karnında ise boyuna soluk renk lekeler vardır.

Kanatların saklandığı gövde yan tüyleri ise açık külren-gi, üzerleri boyuna kahverengi lekelidir. Kanat uçma tüyleri beyaz, uçları üstten siyah, alttan gri renktedir. Kuyruk koyu gri-kahverengi, kuyruk altı tüyleri beyazdır. Uçarken gri- beyaz görünümü vardır. Gaga iri, üst gaganın ucu hafif aşağı kıvrıktır. Gaga boynuz rengi, ayaklar donuk kirli sarıdır.Dağların yüksek kayalıklarında, orman sınırı üzerinde  2000-4000 m  arasındaki  yükseklikte yaşarlar. Kış aylarında orman sınırına yakın bodur ardıçların ve  çalıların bulunduğu alanlara inerler. Orman içlerine girmezler. Yuvaları sarp  yerlerde bir kaya veya taş çıkıntısı altına yaparlar. Toprak üzerinde kenarlara  bir iki çöp ve yosun koyarak yaptığı basit yuvaya dişi 10-18 yumurta yumurtlar.

Kuluçka süresi 28 gündür. Kuluçkada dişi yatar, erkek çevrede nöbet tutar.  Monogamdırlar. Kuluçkadan 10-15 yavru çıkmasına rağmen ancak bir kaçı  erginleşebilir. Taze otlar, yosunlar, tohumlar ve böceklerle beslenir.  Yurdumuzda D. Karadeniz, O.Toroslar, D. Akdeniz ve D.Anadolu’da bulunurlar. Erkek ve dişi aynı görünümdedir. Erkeklerin ayaklarında mahmuz bulunur. Kanatları kısa ve küt olmasına rağmen büyük bir patırtı ile fırlar ve vadilerden aşağı çok süratle süzülerek uçar. Kalkarken sert bir “tçok- tçok- tçok” sesi ve uçarken ıslığı andıran bir ses çıkarır. Yemlenir ve eşelenirken tehlikeyi haber vermek için hindi gibi “glu- glu” sesleri çıkarır. Çok hızlı yürürler. Boyları 60 cm civarındadır.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu