Sıradışı Haberler

8 metrelik Balina…

Kıyıdan yalnızca iki mil açıkta sürüklenen devi görenler hemen telefona sarıldı, olayın duyulmasıyla sahile haberciler akın etti.

Koronavirüs salgını, depremler, suikastlar, çatışmalar derken kabus gibi geçen 2020’nin son günlerinde bu kez büyük sürpriz Ege Denizi’nden geldi.

Çarşamba günü öğleden sonra kıyıdan yalnızca 2 mil açıkta (3,3 kilometre) sürüklenirken görüldü, görgü tanıkları hemen yetkililere haber verdi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Pire’de ortaya çıkan sekiz metre uzunluğundaki balina kelimenin tam anlamıyla şok etkisi yarattı.

Olayın duyulmasıyla belediye yetkilileri alarma geçti ve hemen denize açıldı, televizyonlar Freattida plajına habercileri gönderdi.

Yunan medyası gemiyle sahile çekilen balinanın görüntülerini ekrana getirirken, uluslararası haber ajansı Associated Press (AP) da fotoğraflarını dünyaya servis etti.

Yerel medya, kıyıya getirilen dev balinanın neden öldüğünün bilinmedğini ve yetkililer tarafından bir araziye gömüldüğünü bildiriyor.

Yunan basını, Ege Denizi’nde bu kadar büyüklükte bir balina görülmesine oldukça ender rastlandığını da aktarıyor.

Ege Denizi’nin Türkiye kıyılarında Ocak 2020’de bir yalancı katil balinalar çeyrek asır sonra görülmüştü.
Oltayla avlanan balıkçı Uğur Özdemir, ilk defa gördüğü sekiz balinanın görüntülerini bilim insanlarına göndermişti.

Bilim insanları, Gökçeada açıklarında ortaya çıkan yalancı katil balinaların tüm Akdeniz ve Ege’de yalnızca 20 kez kaydedildiğini duyurmuştu.

Kaynak: milliyet.com.tr

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu