Yeşil Doğa

Bitlis’in Güroymak ilçesinde doğaya yem bırakıldı

Bitlis Orman ve Şu İşleri Şube Müdürlüğü’nce kış aylarında kuşların aç kalmamaları için doğaya yem bırakıldı.

Bitlis’in Güroymak ilçesinde etkili olan kar yağışı, insanları olduğu kadar yaban hayvanlarını da olumsuz etkiliyor. Bitlis Şube Müdürlüğü yetkilileri, ilçede bulunan kırsal alanlara ve muhtelif yerlere yem bırakıldığını ve yemleme çalışmalarına devam edileceğini belirttiler. Orman Muhafaza Memuru Nurettin Tunç, her yıl yabani hayvanlar için doğaya gerek yem gerekse kemik ve sakatat bıraktıklarını ifade etti. Tunç, “Bitlis’te yaşanan ağır kış şartları nedeniyle keklik ve yabani hayvanlar için yem dağıtımı yapıyoruz. Geçen yıl hayırseverlerimizin vermiş olduğu yemlerle birçok ilçemizde yem bırakma görevini gerçekleştirdik. Bu yıl kış aylarının ağır geçeceğini hatmin ederek yaban hayvanların aç kalmamaları için kaya diplerine yemler bırakıyoruz. Ayrıca tilki, kurt ve diğer yırtıcı hayvanlar içinde doğaya sakatat bırakıyoruz. Geçen yıl 3 bin kiloya yakın sakatat bırakırken, bu yıl hedefimiz bunu iki katına çıkarmaktır. Avcılarımızın, avlanma yaparken iki konuya dikkat etmelerini istiyoruz. Birinci konu avcılık belgeleri olmadan avlanmamaları, diğer bir konu ise ava yasak alanda avlanmamalarıdır. Avcılarımızın bu konulara dikkat etmeleri hem bizim açımızdan hem de kendi açılarından çok önemlidir. Bununla ilgili gerekli denetimlerimizi her yıl olduğu gibi bu yılda sıklaştırarak devam etmekteyiz. Avcılar bu kurallara uymadıkları takdirde haklarında idari yaptırım uygulanacaktır” şeklinde konuştu.

Avcılar ve Doğa Severler Derneği Başkan Yardımcısı Faruk Yavuz ise, Güroymak’taki ağır kış şartları nedeniyle doğaya yem bıraktıklarını belirtti. Yavuz, “Yabani hayvanların ve kekliklerin daha fazla telef olmamaları için doğaya yem bırakma çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca bunun dışında saldırgan hayvanların köylere ve yerleşim yerlerine yaklaşmamaları için sakatat ve kemik bırakıyoruz. Kış şartlarında zaten hayvanlar telef oluyor, bu nedenle avcılarımızdan isteğimiz daha dikkatli olmaları hususundadır” diye konuştu.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu