Yeşil Doğa

Akdeniz tehlike sinyali veriyor

Barındırdığı türlerin yüzde 30’u sadece kendine özgü olan ve 21 ülkenin kıyısı bulunan Akdeniz’in biyolojik çeşitliliği tehlike altında bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı – Akdeniz Eylem Planı (UNEP-MAP) tarafından hazırlanan  Akdeniz Deniz ve Kıyı Durum Raporu’nda,Akdeniz ekosistemlerinin genel yapısına ilişkin değerlendirmeler yer alıyor.

Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barcelona Sözleşmesi) gereğince hazırlanan raporda, Akdeniz foku, göçmen kuşlar ve deniz memelilerinin sayısının azalması, Akdeniz’e özgü deniz çayırı gibi balıkların üreme alanlarının yok olması ve Akdeniz’de istilacı türlerin her geçen gün artmasına da dikkat çekildi.

Bunların yüzde 10’u su ürünleri yetiştiriciliğinden, yüzde 28’i deniz ulaşımından ve yüzde 47’si Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e girdiği ifade edilen raporda, “Dünya deniz trafiğinin yüzde 15’i Akdeniz’de gerçekleşiyor ve kazalardan kaynaklı petrol kirliliği artıyor” ifadelerine yer verildi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu