Balıkcılık

Akdeniz’de Balık Avlanma yasaklansın

Mersin’de Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, balık sezonunun çok kötü gittiğini belirterek, “Akdeniz’de balık avı 1 yıl yasaklansın” dedi.
1 Eylül’de balık av sezonunun başladığını ve denize açılan balıkçıların geçen sürede umduğunu bulamadığını açıklayan Mersin’in Erdemli ilçesindeki Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, balıkçıların denize açılma masraflarını dahi çıkartamadığını söyledi. Başkan Sakın, “Balıkçılarımız denizden eli boş dönüyor. Akdeniz’de şu anda balık önceki yıllara göre çok az. Eskisi gibi bol değil. Küçük balıklar avlandıkça anaç olacak balıklar kalmıyor ve üremeleri duruyor. Akdeniz’de balık avlanmanın bir yıl yasaklanmasını istiyoruz. Yoksa bir iki yıl sonra hiç balık kalmayacak” dedi.

Balık lüks olacak

Akdeniz’de en çok çıkan deniz ürününün karides olmasına karşın, bu yıl büyük bir azalma olduğunu vurgulayan Sakın, şunları söyledi:
“Bu gidişle bu sezon balıkçılarımız karaya demirleyecekler. Hükümet destekli balıkçılarımızın bir yıl masrafını karşılayacak şekilde kredi olanağı verir, balıkçılık bir yıl yasaklanırsa sorun giderilmiş olur. Böylece balıkların büyümesi ve üremesi kolaylaşır. Yetkililerden bu konuda yardım istiyoruz yoksa gelecek yıllarda balık yemek bir lüks sayılacak.”

‘Kontrol yok!’

Erdemli’de bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Balıkçılık Uzmanı Doç. Dr. Ali Cemal Cücü, denizlerde balık türleri ve oranının her geçen yıl azaldığını anlatan Cücü şöyle dedi: “Denizlerdeki balık azlığı stoklarının azalması, balıkçılık baskısının çok yüksek olması dahil pek çok sebepten kaynaklanıyor. Akdeniz’de ekosistem değişimi, Ege’de iklim, Marmara’da kirlilik, Karadeniz’de yine ekosistem değişimleri ana nedenler arasındadır. Türkiye’de şu anda 700’ün üzerinde trol bulunuyor. Bakanlık trollerin bir kısmını satın alarak, avlanmayı aza indirmeli.”

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu