Yeşil Doğa

Akdeniz’de korkutan deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgiye göre, Akdeniz’de Muğla Ölüdeniz açıklarında meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremin ardından, saat 15.49’da 4.9, saat 15.57’de de 3.6 şiddetinde 2 ayrı deprem daha meydana geldi.AKDENİZ Bölgesi ve Güney Ege, bugün öğleden sonra Richter ölçeğine göre 6.0 büyüklüğündeki depremle sallandı.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkez üssünü Ölüdeniz açıkları olarak saptadığı deprem saat 15.44’te meydana geldi. Yerin 19.6 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, Antalya’dan İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Başta Fethiye ve Marmaris olmak üzere merkez üssüne yakın yerleşim alanlarında şiddetli hissedilen deprem sırasında halk panik içinde sokaklara döküldü.

FETHİYE AÇIKLARINDAKİ DEPREM EGE”Yİ SALLADI

MUĞLA’nın Fethiye İlçesi Ölüdeniz açıklarında meydana gelen 6.0 şiddetindeki deprem paniğe neden oldu. Özellikle Marmaris, Fethiye, Köyceğiz ve çevre ilçelerde insanlar sokaklara çıktı.

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Muğla’nın Fethiye İlçesi’ndeki Ölüdeniz açıklarında bugün saat 15.44’te yerin 19.6 kilometre derinliğinde, 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Özellikle Fethiye, Marmaris, Bodrum, Köyceğiz, Milas ve çevre ilçelerle Yunanistan’ın Simi (Symi) Adası’nda, İzmir, Aydın ve Denizli’nin de aralarında yer aldığı Ege illerinde hissedildi. Deprem nedeniyle panikleyenler sokaklara fırladı. İlk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi. Polis, jandarma ve belediye ekiplerinin, çevre köylerle bağlantı kurup zararlarının olup olmadığını öğrenmeye çalıştığı bildirildi.

DÜN DE SALLANMIŞTI

Muğla’da dün (cumartesi) de saat 17.33’te, merkez üssü Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Balcılar Köyü yakınları olan 4.2 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti. Deprem herhangi bir mal ve can kaybına yolaçmamıştı.

6 KİŞİ HASTANELERE KALDIRILDI

Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz açıklarında yaşanan 6.0 büyüklüğündeki depremde Muğla, Antalya ve Denizli’de de hissedildi. Paniğe neden olan depremde, bazı evlerin çatıları ve balkonları yıkıldı. Bir binanın çatısından bir otomobilin üzerine parçalar düştü. Düşen parçalar aracın tamamen hurdaya dönmesine neden oldu. Paniğe kapılarak pencereden atlayan veya kalp krizi geçiren 6 vatandaş, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

BİNALAR HASAR GÖRDÜ, BABADAĞ’DAN KAYALAR KOPTU

Ölüdeniz’deki bazı binalar ve apart otellerle Hisarönü’ndeki binaların duvarları çatladı, bazı binalarda bacalar yıkıldı. Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’dan kopan kayalar, zirveye giden yolu kapattı. Fethiye ilçe merkezi ile bazı köylerde binalar hasar oluştu. Marmaris’te bazı köy evlerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğu, kimsenin yaşamadığı harabe birkaç bina da yıkıldı.

Diğer yandan Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde deprem nedeniyle korkan Ali Fuat İşitemiz birinci kattaki evinden balkonunda atlayarak yaralandı. Kumluca Devlet Hastanesi’ne götürülen İşitemiz’in sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu