Yeşil Doğa

Al sana doğasever: Bolu’da kampçılar arkalarında iki kamyon çöp bıraktı

Bolu’da kamp yapan yaklaşık 8 bin kişi, arkalarında iki kamyon çöp bırakarak kamp alanından ayrıldı.
Interrail Türkiye ve Camprail’ın organizasyonuyla, Mengen ilçesindeki Şirinyazı göleti kamp alanında iki gün boyunca kamp kuruldu.
Kampçılar iki günün ardından ayrıldı ancak alanda çöp yığını oluştu. Geniş bir alana kamp yapanların çöpleri yayıldı.

Yağmur ve rüzgarın da etkisiyle doğa tahribatı daha da arttı. İki gündür süren temizlik çalışmalarında iki kamyon çöp toplandı.

İşletmeci kampçılara toz kondurmadı
Kamp alanının işletmecisi Turgay Kahraman, 2-3 bin kişinin gelmesi beklenen kampa 8 bin kişinin geldiğini söyledi.

Çöp sorununun bu nedenle çıktığını öne süren Kahraman, alana koydukları 16 çöp bidonu ve iki römorkun yeterli olmadığını ifade etti.

İşletmeci şöyle devam etti: “Kampa katılım yoğun olunca belediyeden 15 konteyner istedik. Ancak belediye vermedi. Bizim aldığımız önlemler de yeterli olmadı. Kamp yapan grubun da yapacak bir şeyi yok. Koyduğumuz tüm bidonlar ve römorklar doldu. Onlar da çöp poşetlerinin içinde alanda çöpleri bırakmak zorunda kaldı.”

Alanın temizliğinden işletmeci olarak kendilerinin sorumlu olduğunu ifade eden Kahraman, “Pazartesi yağmur yağdığı için temizlik yapamadık. Salı başladık. Dün ve bugün devam ediyoruz. Bugün tamamen bitmiş olacak. Burada sadece biz para kazanmadık. 8-9 bin kişi geldi iki gün kaldılar tüm Mengen esnafı kazandı” dedi.

Kahraman bunları söyledi ancak kampçıların çöplerini neden yanlarına alıp götürmek yerine doğaya bıraktıkları bilinmiyor.

Tekrarlanırsa ceza


Mengen Orman İşletme Müdürü Hüseyin Şahiner ise şunları kaydetti: “Kamp yapan grubun kalabalık olması nedeniyle pazar günü sonunda çöpler yığılmaya başladı. Daha önceden de burada kamp yapılıyor. Çöp olacak ama sonuçta temizleniyor. Ama burada katılımın yoğun olması ve temizliğin gecikmesi sorun oluşturdu. Biz işletmeciye gerekli uyarıları yapıp, son duruma bakarak gerekirse cezai işlem de yapacağız.”

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu