Sportif Balıkçılık

Amatör Balıkçılık Belgesi

Amatör balıkçı Belgesi, halen geçerli olan su ürünleri mevzuatına göre alınması ve bulundurulması zorunlu olmayan ve şu an için simgesel anlama sahip bir belgedir.1/2 No’lu Amatör Balıkçılığı Düzenleyen Tebliğe göre bu belgeye ilişkin aşağıdaki bilgiler verilmiştir.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir.Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.
Belgenin kaybı halinde beyan üzerine yenisi verilir.Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları, üyelerinin belge alma işlemini topluca yaptırabilirler.
Amatör Balıkçı Belgesi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde amatör balıkçılık avcılığına izin verilen her yerde geçerlidir.

AMATÖR BALIKÇI BELGESİ KONUSUNDAKİ SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Aslında yukarıda verilen maddeler açıklamaya gerek duymayacak kadar nettir. Fakat bazı yanlış anlaşılma ve yanlış uygulamalar nedeniyle bazen sorunlar çıkmaktadır. Zorunlu olmayan bu belge hakkında bir başlık açmayı gerekli kılan da budur.
Bu güne kadar bu belge konusunda sık sorulan sorular ve cevapları aşağıdadır.

Soru: Amatör Balıkçı Belgesi almak zorunlu mudur?
Cevap : Hayır bu belgeyi almak yada avlanırken yanında bulundurmak geçerli yasalara göre zorunlu değildir.

Soru: Bizim orada Jandarma, Sahil Güvenlik ve / veya Orman Korucuları belgesi olmayanları avlandırmıyor ve ceza yazıyor.
Cevap: Yasa açıktır. Bu belgeyi almak ve bulundurmak zorunlu değildir. Bahsettiğiniz görevliler hatalı işlem uyguluyorlar. Sirkülerin bir kopyasıyla birlikte üst birimlere müracaatınız halinde bu yanlış düzeltilecektir.

Soru : Bu belgenin bana bir faydası var mıdır?
Cevap : Her şeyin bir simgesi vardır. Bu gün için ülkemizde amatör balıkçının resmi simgesi bu belgedir. Kulüp/Dernek kartı veya yaka rozeti gibi, bir kişinin amatör balıkçılık hobisiyle uğraştığını gösteren önemli bir simgedir.
Diğer yandan avlandığınız bölgede görevliler yanlış anlama nedeniyle bu belgeyi bulundurmayı zorunlu sanıyor ve siz de bu işlerle uğraşmak istemiyorsanız, belgeyi bulundurmanız yararlı olacaktır.

Soru : Belgeyi nereden alabilirim?
Cevap : Bulunduğunuz il yada ilçenin Tarım Müdürlüğünden alabilirsiniz.

Soru : Belgeyi alabilmem için neler gerekiyor?
Cevap: •1 fotoğraf ve Nüfus Cüzdanı fotokopisi ile Tarım Müdürlüğüne başvuruluyor,
•Müdürlükten alınan matbu dilekçe doldurulduktan sonra ve
•5 YTL belge ücreti karşılığında belgeniz hemen hazırlanıyor.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu