Sağlıklı Yaşam

Aronia – Rus Yaban Mersini

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Öğretim Üyesi Prof.Dr. Coşkun Usta, Aronia bitkisinin doğadaki en güçlü antioksidan maddelerden biri olduğunu belirterek, bitkinin içerdiği mineral ve vitaminlerin yanı sıra birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğunu kaydetti.

Aronianın gülgiller (Rosaceae) familyasından, Avrupa ve Rusya kökenli bir bitki olduğuna değinen Prof.Dr. Coşkun Usta, enerji değeri açısından oldukça düşük (63 kcal) olduğunu söyledi. Bitkinin içerisinde şeker, selüloz, pektin, antosiyanin ve prosiyaninler ve diğer flavonoidler ile organik asitler mevcut olduğunu belirten Prof.Dr. Usta, aronianın başta demir, kalsiyum olmak üzere birçok mineral içerdiğini ve B6, B2, E vitaminleri açısından da oldukça zengin olduğunu bildirdi.

Bu bitkinin ne kadar yararlı olduğunun birçok hastalıktan koruyucu etkilerinden anlaşıldığını anlatan Prof.Dr. Usta, şöyle konuştu: “Geçen 10 yıl içerisinde 13 önemli klinik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda tıpta birçok alanda yararlı olabileceği konusunda kanıtlar elde edilmiştir. Bu 13 çalışmanın 5 tanesi metabolik sendrom üzerine 3 tanesi diyabet, hipertansiyon üzerinedir. Polonya’da yapılan bir çalışmada antioksidan etkileri nedeniyle kan hücreleri üzerine yararlı etkileri gösterilmiştir. Yine İngiltere’de yapılan bir çalışmada beyin tümörlü hücre kültürlerinde oldukça yararlı etkileri saptanmıştır”

Aronianın tıpta ilk ilgi çekici özelliğinin güçlü derecede iltihap giderici etkisi olduğunu anlatan Coşkun Usta, şunları söyledi: “karaciğer koruyucu etkisi görülmüştür. Şeker hastalığına ve kan yağ tablosu üzerine olumlu etkileri yine tıp açısından önemlidir. Mide ülseri üzerine ciddi koruyucu etkileri vardır. İçeriğindeki antosiyanidinler aynı zamanda meyveye rengini verir ve tıptaki birçok etkisinde sorumlu tutulmaktadır. Aronia önümüzde yaklaşan kış nedeniyle özellikle gripten korunmak amacıyla ve grip olduğumuzda bol miktarda tüketilmesi gerekli bir meyvedir. Ayrıca, karaciğer problemi olanlar alkolik karaciğere sahip olanların da tüketmesi gereklidir.”

aronia_1 Aroniadolde
uyari Balık Yağının Faydaları

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu