Avcılık

2012 – 2013 Av Sezonu Başlıyor

Av Sezonu 18 Ağustos 2012 de başlıyor. Merkez Av Komisyonu Kararına göre,yurt genelinde av sezonu 18 Ağustos’ta Bıldırcın ve Üveyik avıyla başlıyor. Avcılık Belgesinin vizesini yaptırarak avlanma izin kartını da alan avcılar, Çarşamba, Cumartesi, Pazar günleri ve resmi tatil günlerinde yasak olmayan yerlerde avlanmaya çıkabilirler.Bu sezon ayrıca yaban domuzu avı için Salı günü de av günü sayılmıştır.

Av sezonunun açılmasıyla tüm av hayvanlarının avının serbest olmadığı , “Sadece Bıldırcın, Karga türleri, Saksağan ve Üveyik ile Yaban Domuzu ve Çakal avı serbest olacak. Diğer av hayvanlarının avı ilerleyen tarihlerde açıklacak.

Avcıları dikkatli olmalı , ayrıca avlanmanın Avcılık Belgesi sahibi avcılar tarafından izin verilen günlerde, ava açık alanlarda ve izin verilen türlerin limitler dahilinde avlanma suretiyle icra edilmesi gerektiğini, bunun dışındaki avlanma eylemlerinin suç teşkil edeceğini ve idari para cezalarına konu olacağını ifade etti.

Av sezonunda avlanmak isteyen avcıların öncelikle Avcılık belgelerinin 2013 yılı vize işleminin yapılmış olmasını, daha sonra da avlanacakları alana göre (İl içi yada Ülke geneli) almaları gereken avlanma izin kartlarını almaları gerekiyor, “Avcılık belgesi vize işlemi ve avlanma izin kartlarının satışı halen devam ediyor. Avcıların bu işlemleri bağlı oldukları avcı derneği aracılığıyla yapabildiği gibi münferit olarak Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğüne bizzat gelerek de yapabilecekler” dedi.

Avcıların av sezonuna ait Avlanma İzin Kartını aldıklarında kendilerine 2012 – 2013 dönemi Merkez Av Komisyonu kararlarına ait kitapçığın verildiği, bu kitapçıkta 4915 sayılı Kara avcılığı Kanunu başta olmak üzere avcılıkla ilgili ihtiyaç duyulacak bütün ayrıntıların yer aldığı, avcıların bu kitapçıkta belirtilen esaslar dahilinde avlanmalarının kendilerini herhangi bir sıkıntıya düşürmeyeceği, bu nedenle öncelikle belirtilen kitapçığın avcılar tarafından incelenerek ondan sonra ava çıkmalarının kendileri açısından yararlı olacağı hususunu da hatırlattı.

Son olarak Sakarya’da yasal yükümlülüklerini yerine getirmek suretiyle avlanan tüm avcılara av sezonunun hayırlı ve avlarının Bereketli olması , “Tüm avcı dostların avlanma belgesi ve avlanma izinlerini avlaklarda yanlarında bulundurmalarını, 2012-2013 Merkez Av Komisyonu kitabı ile avlanacakları bölgenin haritalarını yanlarına almaları, av kaynaklarına verilen kurallar doğrultusunda faydalanmaları hususlarına dikkat etmelerini rica ederek, av sezonunun iyi geçirmelerini dilerim, haydi rasgele.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu