Yeşil Doğa

Avcılar Şah Kartalı Vurdu

Afyonkarahisar’ın Başmakçı İlçesi’ne bağlı Akkeçili Köyü’nde, avcılar tarafından vurulduğu sanılan, şah kartalı, yaralı halde bulundu.

ANTALYA – Çiftçi Selim Abacı tarafından yaralı halde bulunan şah kartalı, veteriner hekim Öztürk Sarıca’ya ait Burdur’daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedaviye alındı. Veteriner hekim Sarıca, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yanı sıra,Beşiktaş’ın da bazı logolarında yer verilen ve nesli tükenme tehlikesi altındaki şah kartalının, en güçlü kartal türlerinden biri olduğunu belirtti. Sarıca, kartalın Akkeçili Köyü’nde avcılar tarafından vurulduktan sonra uçma yeteneğini kaybettiği, halde kaçmayı başardığını söyledi.

BAHARDA ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞACAK
Öztürk Sarıca, kartalın tedavisinin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Şah kartalı kısa uçuşlar yapabilir duruma geldi. Kartalın boyu 80, kanat açıklığı ise, 200 santim civarında. Uzun uçuşlar için biraz daha kuvvet kazanması ve dengesini sağlaması gerekiyor. Dengesini sağlayabilecek duruma geldiğinde, bahar aylarında doğadaki özgürlüğüne yeniden kavuşturacağız.”

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA
Şah kartalı türünün nesli tükenme tehlikesi altında olduğunu belirten Öztürk Sarıca, kış döneminde Hindistan, Çin ve Afrika’da, ilkbahar ve yaz aylarında da Avrupa’da Avusturya- Macaristan Bölgesi, Türkiye  ve Orta Asya’da görülen bir tür olduğunu söyledi.

Avrupa’da görülen 30-40 çift şah kartalının akıbetinin belli olmadığından bahseden Sarıca, “Şah kartalı sincap, yılan ve fareyle besleniyor. Dünyada fare zehri kullanımının artmasıyla, şah kartalının da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Şah kartalı korunması gereken bir tür” diye konuştu.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu