Avcılık

Avda nasıl fişek seçmeliyiz

Bıldırcın Avı :Yurdumuzda sezon bıldırcın avı ile açılır. Bıldırcın sülüngillerin en küçüğüdür. Erkek ve dişi görünüş olarak birbirine çok benzerler. Av olarak avlanması kolay vezevklidir. Usta bir köpeklede daha da zevkli bir hal alır. Eğer köpeğiniz usta değilse yetiştirmeniz açısından en uygun avdır. Çünkü Bıldırcının avlanma ve bulunabilme olasılığı yüksekdir. Av merası;Buğday anızı, pancar , soğan, gündöndü, yonca anları (sınır), kısa otluklar ve sebze türü bitkilerin bulunduğu tarlalardır. Ava yeni başlayan avcılar için ideal bir avdır yürümesi kolaydır ve uzun yürüyüşler gerektirmez. Bıldırcın genelde düz uçuşlar yaptığı için avıda kolaydır. Usta avcılar nadiren boş atış yaparlar. Yaz avı olduğuiçin kıyafet konusunda fazla teferruat gerektirmez.Bıldırcın avında en gerekli şey tozluktur. Yaz ayları olması nedeni ile çok fazla ot vediken olacaktır. Turuncu bir şapkada göz ardı edilmemelidir.

TÜFEK SEÇİMİ: Ava yeni başlaya avcılar için 12çaplı tüfekler en uygun olanıdır. Kısa namlulu tüfekler tercih edilmelidir. Eğer şoklu  bir silahımız varsa 5 ve 4 şok tercihedilmelidir. Çift kırma, Süperpoze ya da  Yarıotomatik tüfeklerden biri tercih edilebilir.

FİŞEK SEÇİMİ: Saçma  numarası olarak 10 ya da 11 numara tercih edilebilir. Saçma gramı ise avcının  tercihinegöre değişkenlik gösterebilir. Yarıotomatik tüfeklerde 30 – 32  gr.Süperpoze ve çiftelerde ise 28 – 30 gr tercih edilebilir. Usta avcılar  atışlarını daha da geliştirebilmek için 24 gr  9 saçma tercih  edebilirler. Bıldırcın avı için kişisel tercihim 24 – 28 gr  10 numara  saçmadır. Ejektörlü bir Süperpoze ile çok keyifli bir hal  alır. 

                                                                                                   

TAVŞAN  AVI:Tavşan avı yurdumuzda yaygın olarak yapılmaktadır. Tavşanlar hızlı koşması ile bilinirler uzun ot ve çalılıklarda barınırlar. Avın zorluğu arazi  durumuna göre değişkenlik gösterir sık çalılıklı arazide çoğu zaman atış imkanı bile bulunamaz.Hızlı koşmaları en büyük silahlarıdır. Arka ayaklarının uzun  olmasından dolayı özellikle yokuşta çok daha hızlı koşarlar. Sabır gerektiren  bir avdır uzun yürüyüşler gerektirebilir. Bu yüzden tavşan avındaki en önemli  eşya iyi bir bot tur. İyi bir köpek ile verimli bir av yapılabilir. Köpeğin  olmayışı kesinlikle dezavantajdır. Çünkü avın nezaman ve nereden kalkacağı belli  olmaz, dalgın bir anınızda ansızın yanınızdan fırlayabilir. Eğer arazi de sık  çalılıklardan oluşuyorsa avınızı bir an görür ve gözden kaybedersiniz.

TÜFEK  SEÇİMİ: 12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu  tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik  gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şoklu ise 3 – 1 şok tercih edilebilir.

FİŞEK  SEÇİMİ: Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir. Saçma  gramı yarı otomatik tüfeklerde normal havada 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr.  Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise 32 gr  olaraktercih edilebilir. Tavşan avı için kişisel tercihim normal havada 28 gr  6 numara, soğuk havalarda ise 32 gr 6 numaradır.Tüfek seçimim ise  Süperpozedir.

 

                                                                                             

KEKLİK  AVI:Keklik avı avlar içinde en zor olanı ve en çok fişek atılanıdır. Keklik  kısa kanatlarını kalkışta çok fazla çırptığı için fazla ses çıkartır. Bu ses  avcıların rüyalarını süsler. Ne kadar yorgun düşerseniz düşün kekliğin kanat  sesini duyduğunuzda bütün yorgunluğunuzu unutur ve peşinden gidersiniz.Kekliğin  kalkmasının ardından süzülmesi onu zor bir hedef haline getirir. Keklik avında  en önemli kural sesini iyi dinlemek ve konduğuyeri iyi takip etmektir. Gözünüz  ve kulağınız her zaman açık olmalıdır.Keklik avı zorlu arazide uzun yürüyüşler  gerektirir. Bu yüzden en önemli eşyanız ayakkabılarınız olmalıdır. Uzun süre ve  engellerle dolu arazide yürümeyi göze almalısınız. Giydiğiniz ayakkabı kesinlikle daha önceden denenmiş olmalı ilk defa giydiğiniz bir ayakkabı size  sıkıntı yaratabilir.

TÜFEK SEÇİMİ: 12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun  olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının  tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şoklu ise sezonun ilk  aylarında keklik ürkek olmayacağından daha yakın kalkacaktır bu yüzden 4 – 2 şok  tercih edilebilir. Sezonun ilerleyen zamanlarında keklik daha ürkek olacağından  uzak kalkacaktır o zaman da3 – 1 şok tercih edilebilir.

FİŞEK  SEÇİMİ: Saçma numarası olarak  7  numara tercih  edilebilir. Saçma gramı yarı otomatiktüfeklerde normal havada 28 – 32 gr sert  havalarda 34 – 36 gr.Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert  havalarda ise32 – 34 gr olarak tercih edilebilir. Keklik avı için kişisel  tercihi normal havada 28 gr 7 numara, soğuk havalarda ise 28 – 32 gr 7  numaradır. Tüfek seçimi serbesttir

 

                                                                                               

ÖRDEK  AVI:Ördek avı parlama ve bek avı olarak yapılmaktadır. Bunlardan en zevklisi  bek avıdır. Akşam bekleri zevkli olduğu kadar bir o kadar da ürperticidir.  Sessiz olmak avın püf noktasıdır iyi bir kamuflaj ve iyi dizilmiş mührelerle  güzel sonuçlar almanız kaçınılmazdır. Çağrı düdüğüde en az mührelerin dizilişi  kadar önemlidir. Ördek avı en çok techizat gerektiren avdır. Giysilerimizi  özenle seçmeniz gerekmektedir.Ördek avında en önemli kural sıkı giyinmektir.  Parlama avlarında hareket halinde olacağınız için pek fazla üşümezsiniz ama bek  avında kesinlikle sıkı giyinilmelidir. Yünlü giyecekler tercih edilmelidir.Kar  maskesi ve tulum çizmesi işinizi dahada kolaylaştıracaktır.

TÜFEK  SEÇİMİ: 12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. Parlama avında 66 – 71 namlu tüfekler tercihedilebilir. Bek avında ise 71 – 76 namlu tercih  edilebilir. Eğer tüfeğiniz şoklu ise namlu boyu o kadar önemli olmayacaktır.  Çünkü 66 namlu bir tüfeğe full şok takarak saçmalarımızın daha toplu gitmesini  sağlayabiliriz. Unutulmamalıdır ki saçmaların daha uzun mesafeye gitmesini namlu  boyu ile birlikte barutun kalitesi ve miktarı belirler.

FİŞEK  SEÇİMİ: Saçma numarası olarak  4 – 5 – 6  numara tercih  edilebilir. Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde 32 – 34 – 36 gr. Süperpoze  ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak tercih edilebilir. Ördek avı için kişisel  tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek seçimim ise  çivtedir.

 

                                                                                                

SÜLÜN  AVI:Sülünler asil görüntüsü ve rengarenk tüyleri ile şık bir görünüme  sahiptirler. Sık ve dikenlik çalılarda barınırlar sıkışmadıkça uçmazlar, tehlike  anında sürekli hareket ederler. Başarılı bir sülün avı için en önemli unsur iyi  kokuya sahip bir köpekdir. Setter ve pointer ile iyi sonuçlar alınabilir.  Köpeğinizin diken dolu çalıların içine girebilme ihtimaline karşı tasması kesinlikle çıkarılmalıdır.Sülünler iri bir yapıya sahip olmalarına rağmen çok  hızlı uçarlar ve saçmayı taşıyabilirler. Yaralı bir sülün uzun mesafeler  uçabilir. Kıyafet seçeneği mevsime göre seçilebilir. Dikenlerle dolu bir çalının  içine girmiş yaralı bir sülünü elinizle çıkarmanız gerekebilir buyüzden  yanınızda eldiven bulundurmanız tavsiyemdir.

TÜFEK SEÇİMİ: 12 kalibre bir  tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek  seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şokluise  3 – 1 şoklar tercih edilmelidir.

FİŞEK SEÇİMİ: Saçma numarası olarak   4 – 5 – 6  numara tercih edilebilir. Saçma gramı yarı otomatik  tüfeklerde  34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak  tercih edilebilir. Sülün avı için kişisel tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek  seçimim ise  Süperpozedir. –

 

                                                                                                

ÇULLUK  AVI:Çil büyüklüğünde kuru yaprak rengindedir. Genelde rutubetli, derin ve  yumuşak topraklı, içinde çayırlar, sulak alanlar bulunan yapraklı ormanlarda  yaşarlar. Çulluklar gagasını yumuşak toprağa sokarak uzun dilleriyle küçük  kurtcukları, larvaları yiyerek beslenirler. Yurdumuzda kış göçmeni olarak  bulunurlar. Çulluk avı için iyi bir köpek şarttır.Eğer iyi bir köpeğiniz yoksa  işiniz şansa kalmış demektir ve vurulan bir çulluğu köpek olmadan bulmak oldukça  zor olacaktır. Bu yüzden iyi bir köpek çulluk avının olmazsa olmazları arasındadır.

TÜFEK SEÇİMİ: 12 kalibre bir tüfek bu av için uygun  olacaktır. Kısa namlulu silahlar tercih edilmelidir. Tüfek seçimi avcının  tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şokluise 5 – 4 şoklar  tercih edilmelidir.

FİŞEK SEÇİMİ: Saçma numarası olarak  8 – 9 numara  tercih edilebilir. Saçma gramı avcının tercihine göre değişkenlik  gösterebilir.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu