Anasayfa / Balıkçılık Kararları / Avlanma Yasağı

Avlanma Yasağı

Balık türlerinin üreme döneminde olması nedeniyle başlayan av yasağının 1 Nisan 2012 tarihinde sona ereceğini bildirdi.Balık türlerinin üreme döneminin başlaması nedeniyle su ürünleri avı yasakları başladı.
Yozgat Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı Yusuf Tufan, balık türlerinin üreme döneminin başladığını, bu nedenle 15 Aralık tarihi itibaren başlayan su ürünleri av yasağının 1 Nisan 2012 tarihinde sona ereceğini, yasağa uymayan balıkçılar hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Tufan, Yozgat’ta 1 Nisan 2012 tarihine kadar baraj, gölet, göl ve akarsularda Levrek, Sudak, Turna balığı avının yasak olduğunu, Sazan Balığı avının ise Mart 2012 tarihinde başlayacağını kaydetti. Tufan, “Yozgat’ın Şefaatli ve Yerköy ilçelerinden geçen Delice Irmağı ve diğer orman içi olmayan akarsularda olta ile Kefal avı yıl boyunca serbest. Akarsular dışında Kefal avı olta ile de olsa yasak” dedi.
Yozgat Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı Tufan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, su ürünleri üretimini arttırmak, su kaynaklarındaki su ürünleri kalite ve stoklarını korumak, ekonomik türlerin gelişimini sağlamak amacıyla 15 Aralık 2011 tarihi itibariyle su ürünleri avcılığı yasaklanmıştır. Su Ürünleri Kanunu ve ilgili mevzuatlar gereği Yozgat sınırları dahilindeki baraj gölü, doğal göl, akarsu, dere gibi her türlü su kaynaklarda balık avlanması, nakli ve satışı tamamen yasaklanmıştır. Aksine hareket edenler hakkında ilgili yasal mevzuatlar çerçevesinde gerekli işlemler yapılarak, ağır para cezası uygulanmaktadır.”
Tufan, Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile güvenlik birimlerinin yasak dönemde kaçak avcılığın önüne geçilebilmesi için sıkı denetim içerisinde olacaklarını, bu nedenle bölgedeki avcıların yasaklara uymalarını, uymayanları ise uyarmalarını istedi.
Su ürünlerinin korunması amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da başlatılan su ürünleri av yasağına herkesin riayet edeceğine inandığını da vurgulayan Tufan, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Amatör balıkçılar olarak kaçak avlanmaya şiddetle karşıyız. O nedenle kaçak avlanmak isteyen her kişi, yanında kendisini ihbar edebilecek bir olta meraklısı olabileceğinden şüphe duymalıdır. Kaçak avcılara uygulanan idari para cezaları katlanarak uygulanmaktadır. Kaçak avlanmak isteyenler bunu da göz önünde bulundurmak suretiyle, kaçak avdan kaçınmaları gerekir.

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Karadeniz için Balık avlama kotasını Avrupa Konseyi belirledi…

Avrupa Konseyi 11 Aralık 2017’de, Karadeniz’deki bazı balık stokları için 2018 avlanma ...