Anasayfa / Yeşil Doğa / Avlanması Yasak Şahini Vurdular

Avlanması Yasak Şahini Vurdular

Afyonkarahisar’a bağlı Çay ilçesinde, avlanması yasak olan Buteo cinsi yırtıcı kuş türünden olan şahin yol kenarında vurulmuş olarak bulundu.

Çay Belediyesi Veterineri Yakup Yakut, ölü bulunan şahinin iki yaşlarında atmacagillerden Buteo cinsi olduğunu ve avlanmasının yasak olduğunu söyledi. Duyarlı vatandaşlar kendilerine yaralı yaban hayvanı getirdiği zaman onları tedavi etmek için gerekeni yaptıklarını söyleyen Yakut, “Getirilen yaralı hayvanlar genelde yırtıcı kuş oluyor. Yarası hafif olanlar iyileşince doğaya bırakılıyor. Yırtıcı kuşları vurmak kimseye yarar sağlamaz. Bu kuşların eti yenmez. Böyle avcılık olmaz. Nesli tükenmekte olan yırtıcı kuşların doğadaki popülasyonu her geçen gün azalıyor. Avcılar vicdansız davranmasın” dedi.

Veteriner Yakup Yakut, şahinin vurulduktan sonra belli bir müddet uçtuğunu ve kan kaybından ilçe merkezine düşerek öldüğünü söyledi.

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Doğal koruma alanı Nemrut Kraterine Betonarme Yapı…

2 bin 800 rakımda 13 kilometrekarelik yüz ölçümüyle bünyesinde barındırdığı sıcak ve ...