Anasayfa / Sportif Balıkçılık / Aydın’da 23 Su Kaynağına 91 bin 210 Adet Balık bırakıldı…

Aydın’da 23 Su Kaynağına 91 bin 210 Adet Balık bırakıldı…

Aydın’da, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin büyük önem verdiği, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşların kaliteli, ucuz ve sağlıklı gıda ihtiyaçlarının karşılanması, ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynakların gelecek nesillere aktarılması için, su ürünleri kaynakları  balıklandırılmaya devam ediliyor.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında, il geneline tahsis edilen 91 bin 210 adet sazan yavrusundan 50 bin adedi, 25 Ağustos 2020 tarihinde Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, İl Müdür Yardımcısı , Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü, Söke İlçe Müdürü, kurumda görevli su ürünleri mühendisleri, kooperatif temsilcileri ve mahalle muhtarlarının katılımı ile Söke ilçesi Yeşilköy Mahallesi’nde bulunan Azap Gölüne bırakıldı.

İl Müdürü Ökdem, yaptığı açıklamada; “İlimizde 2000-2020 yıllarında 1 milyon 516 bin 210 adet pullu/aynalı sazan ve yayın balığı yavruları balıklandırma programı kapsamında su kaynaklarına bırakılmıştır. Azap Gölü’ne bırakılan yavru balıkların gelişmesi tamamlandığında gölün balık avcılığı hakkının su ürünleri kooperatifine kiraya verilmesi ve bölge ekonomisine katkı sağlaması, diğer kaynaklara bırakılan yavru balıkların amatör avcılığın gelişmesine katkıda bulunması amaçlanmaktadır.

Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü tesislerinde üretilen sazan balığı yavrularından toplamda 91 bin 210 adedi 25 Ağustos 2020 tarihinde ilimizde bulunan 23 adet göl/gölet ve azmağa bırakılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: nazillihavadis.com

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Konya’da Çağlayan Göleti’ne 5 bin yavru Sazan…

Seydişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil Durmuş, bölgedeki su havzalarından Çağlayan ...