Yeşil Doğa

Ayı Vurana 19 Bin Lira Ceza

Bolu’da kaçak olarak ayı avlayanlara, 19 bin lira ceza veriliyor. Bolu Orman ve Su İşleri Müdürü Sezgin Akay, AA muhabirine, hayvan varlığının artırılması için gereken çalışmaları yaptıklarını anlattı.
Akay, ayı popülasyonunun gün geçtikçe arttığına işaret ederek, “Ayıyı avlayan doğada başka bir hayvan yok. Ayıya yönelik eskisi gibi kaçak avlanmada yapılamıyor. Ayı ormanda kolay beslenebiliyor ve bu sayede popülasyonu her geçen yıl biraz daha artıyor” dedi.

Bolu genelinde yüzlerce ayı bulunduğuna işaret eden Akay, ayıların insanlar için tehlike oluşturmadığını aktardı.

“Ayı hiç bir zaman durup dururken insana saldırmaz” diyen Akay, “Hayvan ne zaman saldırgan olmuş- Yaralandığı ve yanında yavruları olduğu zaman saldırgan olmuş. Onun haricinde insana saldırması mümkün değil. Ayıdan çok fazla korkmaya gerek yok. Ayı kendini en küçük tehlikede hissettiğinde kaçma yolunu ya da saldırma yolunu seçebilir. Mümkün olduğu kadar ayının olduğu ortamdan uzak olmak gerek” ifadelerini kullandı.

Kaçak avcılıkla mücadele

Akay, kaçak avcılıkla mücadelede de önemli ilerleme kaydettiklerini vurguladı. Bolu’da kaçak olarak ayı vurmanın cezasının 19 bin lira olduğunu bildiren Akay, şunları kaydetti:

“Ayı vurmanın idari cezası da bulunmaktadır. Bu yüzden vatandaşlar ayılara zarar vermek yerini müdürlüğümüzü arayarak yardım talebinde bulunabilirler. Ekiplerimiz şikayetin geldiği bölgeye giderek ayının bölgeden uzaklaşması için bir takım çalışma yapmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda ayılar bölgeden başka alanlara gitmektedir. Ayıları vurmak çözüm değil. Bu yüzden vatandaşlarımız ayı nedeniyle hem kendiler zarar görebilir hem de doğal yaşama zarar verebilirler

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu