Yeşil Doğa

Bafa Gölü Ölüyor

Bafa Gölü’n deki doğal park ve antik harikalar bütününe sahip çıkılarak korunması amacıyla yapılan fotoğraf çalışmasında göldeki kirliliğe dikkat çekildi.Aydın ve Muğla illeri ortak sınırlarında, Büyük Menderes Havzası’nın aşağı kısmında yer alan Bafa Gölü’nde yaşanan kirlilik doğayı ve çevresinde yaşayanları tehdit ediyor. Bilim insanlarınca göldeki organik kirliliğin, göldeki sucul canlıların yanı sıra göl çevresinde yaşayan ve balıkçılık, turizm gibi faaliyetler ile geçimini sağlayan yöre halkı için de ciddi sorunlar oluşturabileceği öngörülüyor.
Göl içinde artık belirgin bir şekilde artış gösteren yosunlar, gölü besleyen Büyük Menderes Nehri’nin Uşak ve Denizli’den kontrolsüzce dökülen kimyasal atıkların kendilerine azotla birlikte fosfat sağlamasıyla şimdi kıyıları dahi kaplamaya ve su altındaki hiç bir canlıya nefes aldırmamaya başladı.

Binlerce yıl önce Ege Denizi’nin bir parçası olan, dünyadaki en güzel günbatımının antik destanlarda anlatıldığı, Herakleia antik kentinin kenarında yer aldığı bu çevre aynı zamanda Türkiye’de az rastlanan 7 ila 8 bin yıl öncesi dönemdeki kaya resimlerinin bulunduğu tarih öncesi mağaralara da ev sahipliği yapıyor.

Bundan birkaç sene öncesine dek kurtarma amaçlı çalışmalar yapılacağı sürekli olarak beyan edilmesine rağmen kalıcı bir tedbirin uygulanmadığı görülen Bafa Gölü çevresindeki 25 türe ait kuş cenneti ve antik Herakleia kentinin, endemik orkideler dahil tüm canlıların neredeyse kaderine tamamen terk edilmiş durumda olduğu gözlemleniyor.

Bodrum karayolu üzerinde yer almasının avantajıyla turistik ve kültürel amaçlı gezilerin rahatlıkla yapılabileceği, göl çevresinde kalıcı tesis edilen mekanların dahi bulunmasına rağmen bölgeye denetimsiz giren günübirlikçiler ve kaçak avcıların bıraktığı her türlü atık da bir zamanlar tüm Avrupa’nın en lezzetli yılanbalıklarının avlanarak ihraç edildiği tabiat harikası gölü kirletmeye devam ediyor.

Aydınlı fotoğrafçı Murat A. Çiçek’de hem evsel hem de kimyasal atıkların Göle bıraktıkları kirliliğin insanı da olumsuz etkileyeceğini gölde üzerini yosunların kapladığı can çekişen bir model tasviriyle dikkat çektiğini belirterek, yetkilileri geç kalmadan Bafa Gölü ve tüm Menderes Havzası’nda gerçekçi ve kalıcı tedbirler almaya çağırdı.

YabanClub’dan Yorum: Yazıklar Olsun – Sizde Yazıya Yorum Ekleyin

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu