Balıkcılık

Balık Avcılığına Sıkı Denetim

Bakanlıktan Yasadışı Balık Avcılığına Sıkı Denetim.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde av yasağının sona ermesiyle başlayan yeni sezonda yasa dışı avcılığa karşı sıkı denetim başlattı.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde av yasağının sona ermesiyle başlayan yeni sezonda yasa dışı avcılığa karşı sıkı denetim başlattı. Bakanlık, eylül ayında 4 bin 496 noktada yapılan rutin denetimlerin yanı sıra, Ankara, Bursa ve Samsun’da ek denetimler yaptı. 114 işyeri ve kişiye toplam 104 bin 421 TL para cezası kesilirken, istavrit, lüfer ve midye başta olmak üzere toplam 21 bin 818 kilogram su ürünü ile 261 balık ağına el konuldu.
Denetimler, denizler, balıkçı barınakları, yol güzergahları, balık halleri, işleme tesisleri, soğuk hava depoları ve perakende satış yerlerinde gerçekleştirildi. Bu yıl yürürlüğe giren avcılık tebliğinde yer alan değişikliklerin de sıkı takibe alındığı denetimlerde, balık boy ve zaman yasakları, seyir defteri, gemi-şahıs ruhsatları ve izin belgeleri ile av araçlarının uygunluğu denetlendi. Eylül ayı içerisinde 4 bin 496 noktada gerçekleşen rutin denetimlerde, 114 işyeri ve kişiye toplam 104 bin 421 TL para cezası kesildi. Başta istavrit, lüfer ve midye olmak üzere toplam 21 bin 818 kilogram su ürünü ile çeşitli boylarda 261 balık ağına el konuldu.Rutin denetimlerin yanı sıra 24–28 Eylül tarihleri arasında, balık hallerinin bulunduğu Ankara, Bursa ve Samsun’da yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik eş zamanlı ve çapraz denetimler gerçekleştirildi. Bu denetimlere il müdürlükleri personelinin yanı sıra 13 ilden uzmanlar katıldı. Toplam 305 noktada gerçekleşen denetimlerde, 47 işyeri ve kişiye toplam 40 bin 279 lira para cezası kesildi. Ayrıca 5 bin 555 kilogram istavrit, 75 kilogram bakalyaro, 211 kilogram lüfer, 101 kilogram barbun, 83 kilogram tekir ve 14 kilogramı kalkan olmak üzere toplam 6 bin 139 kilogram su ürünü ile 4 misina ve 1 trol ağına el konuldu. Balık hali olan illerde yoğunlaşan ek denetimler, hal bulunan diğer illerde de yapılacak.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu