Balıkcılık

Balık Avcılığına Yeni Kısıtlamalar

Balıkçılığın devamı ve balık nesillerinin korunması amacıyla yeni sezonda balık avcılığına bazı yeni kısıtlamalar getirilecek.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, gelecek 4 yılı kapsayacak “Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” taslağı, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.
Su Ürünleri İstişare Kurulu’nda tartışılan tebliğin, üniversiteler, araştırma kuruluşları, balıkçı örgütleri ve tüm paydaşların görüşleri alınarak hazırlandığı belirtilen açıklamada, su ürünleri avcılığının koruma ve kullanma dengesi gözetilerek yapılmasının sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.
Bu kapsamda getirilen düzenlemelere uyumun sağlanması için yeni dönemde denetimlere daha fazla ağırlık verilmesinin planlandığı vurgulandı.Tebliğde avlanma araçları ve avlanma yöntemleri başta olmak üzere avlanan balık türlerinin boy, avlanma zamanı, avlanma yerleri ve balıkçıların yükümlülükleriyle uyulması gereken kurallara ilişkin yeni düzenlemeler yer aldı.

Su ürünleri avlanma sezonunun başladığı 1 Eylül’de yürürlüğe girecek tebliğle 3 bölgede gırgırla avlanmaya sınırlama getiriliyor. Buna göre, Marmara denizinde balık varlığının artırılması ve koruma alanları oluşturması amacıyla İzmit Körfezi, Adalar civarı ve Büyükçekmece Koyu’nda bazı alanlar gırgır avcılığına kapatılacak. Marmara Denizi’nde kaçak trol avcılığının engellenmesi için manyat ve algarnayla gece yapılan avcılık da yasaklanacak.

Gırgır avcılığında 18 metre olan derinlik mesafe uygulaması, tebliğle 24 metreye yükseltiliyor. Uygulamayla AB ülkelerinde 50 metre olan avlanma derinliğine kademeli olarak ulaşılması öngörülüyor.

-Balık boyları uzatıldı-

Yeni tebliğ balık nesillerinin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için bazı balıkların asgari avlanabilir boy uzunluklarıyla avlanma yasak zamanlarına da değişiklik getiriyor. Buna göre avlanma boy uzunluğu kalkanda 40 santimetreden 45 santimetreye, levrekte 18 santimetreden 25 santimetreye ve sinagritte 20 santimetreden 35 santimetreye yükseltiliyor.

Balıkların üreme zamanlarının dikkate alındığı yeni düzenlemeyle bazı türlerde yasak dönemler değişiyor. Kalkan için 1 Mayıs-30 Haziran olan yasak dönem 15 Nisan-15 Haziran, dil balığı için 15 Şubat-15 Mart olan yasak dönem ise 1 Ocak-1 Şubat olarak yeniden belirlendi.

-Ton balığı yıl boyu avlanabilecek-

Tebliğle daha önce yasak dönemde 1 ay av yapma istisnası tanınan ton balıklarının avcılığına, Akdeniz’de 6 mil dışında, yıl boyunca izin verilecek. Böylece göç balığı olan ton balıklarının avlanmasına imkan verilmek suretiyle ekonomiye kazandırılmasına ve balıkçıların yıl boyunca av yapabilmelerine imkan tanınacak.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu