Sportif Balıkçılık

Balık Avı Yasağı Uyarısı

KAMADER Başkanı Uztürk amatör balıkçıların av yasağının başlangıç ve bitiş tarihlerine, adet ve boy limitlerine uymaları konusunda uyardı.

Halk arasında oklama olarak bilinen turna balığı ile doğal alabalık türlerinin üremeleri için avlanmasının 31 Mart’a kadar yasak olduğu, yasağa uymayanlara ağır para cezaları verileceği belirtildi.

Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Başkanı Engin Uztürk, yaptığı yazılı açıklamada 15 Aralık’ta başlayan turna ve doğal alabalık türlerinin 31 Mart’a kadar avlanılmasının kesinlikle yasak olduğunu belirterek, amatör olta balıkçılarını uyardı.

Uztürk, Gıda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 3/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümleri’ne göre, turna ve doğal alabalığın üreme döneminde olduğunu hatırlatarak, av yasağının 31 Mart’ta sona ereceğini, yasağa uymayanlar hakkında ağır idari para cezalarının verileceğini aktardı.

Göletlere, avlanmanın yasak olduğunu bildiren uyarı afişleri astıklarını kaydeden Uztürk, şöyle devam etti:

“Başta üyelerimiz olmak üzere ulaşabildiğimiz tüm amatör balıkçılara yönelik, balık türlerinin korunması, yaşatılması ve bilinçli avcılık için bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Av yasağıyla ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordine içindeyiz. Yasaklara uyulması konusunun sıkı takipçisi olacağız.

Amatör balıkçıların av yasağının başlangıç ve bitiş tarihlerine, adet ve boy limitlerine uymalarını, uymayanları ise uyarmalarını bekliyoruz. Temiz çevre, sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir avcılık dileğiyle, ‘herkese rast gelsin’ diyorum.”

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu