Sıradışı Haberler

Balıkçı Teknelerinin Sayısı Azalacak

Semih Yüksel – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, denizlerdeki avlanan tekne sayısını azaltmak için yayınladığı destekleme tebliği ile 407 balıkçı gemisi denizden çekilecek.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denizlerde aşırı ve bilinçsiz avlanmanın önüne geçmek için 12 metre ve üzerindeki balıkçı gemisini avcılıktan çıkaranlar için 1 yıl önce yayınladığı “Balıkçı Gemisini Avcılıktan Çıkaranlara Yapılacak Destekleme Tebliği”, balıkçılardan ilgi gördü.

AA muhabirinin bakanlıktan aldığı bilgiye göre, denizlerde balıkçılık yapan 12 metre ve üzeri bin 934 tekneden 409’unun sahibi desteklemeden yararlanmak için başvururken, 407’si uygulamadan faydalanmaya hak kazandı.
Bakanlık, destekleme tebliği kapsamında denizden çekilen balıkçı teknelerinden 12-20 metre arası olanlar için 10 bin, 21-30 metre arası için 15 bin, 31 metre ve üzeri olanlar içinse sahiplerine 20 bin lira maddi destekte bulunacak.
Uygulama sonuçlarına ve yapılacak değerlendirmelere göre, desteklemelerin önümüzdeki yıllarda da bütçe imkanlarına göre devam ettirilmesi planlandığı öğrenildi.

“Teknemizi devrettik”

Kastamonu’nun sahil ilçelerinde balıkçılığı bırakmak isteyen 12 metreden büyük tekne sahiplerinden, desteklemeden yararlanmaya hak kazanlar, teknelerinin tüm haklarını bakanlığa devretmeye başladılar.
Balıkçı Aykut Güzelaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çatalzeytin ilçesinde 16 yıldır balık avcılığı yaptığını belirterek, Karadeniz bölgesinde avlanan ve alım listesine giren teknelerin 31 Ekim’e kadar denizden çekileceğini söyledi.

Güzelaydın, denizlerdeki tekne sayısının standartların üzerinde olduğunu vurgulayarak, “Bakanlık, tekne ruhsatı sayısını azaltmak için böyle bir çalışma başlattı. Yıllardır geçimimizi sağlayan teknemizi avcılıktan çekerek tüm haklarıyla birlikte bakanlığa devrettik. Teknemizi, İzmir’in Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesislerine teslim ettik” dedi.

“Balıkçılık bitme noktasına geldi”

Abana Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erkan Karacan ise 12 metrenin altındaki tekneler için de destekleme beklediklerini ifade etti. Balık popülasyonunun yıllardır aynı olmasına karşın, tekne sayısının her sezon artış gösterdiğini aktaran Karacan, “Bu nedenle balıkçılık neredeyse bitme noktasına geldi” diye konuştu.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu