Yeşil Doğa

Balıkesir’de su kuşu sayımı….

BALIKESİR’de 40 ayrı noktada, 4 gün süren Kış Ortası Su Kuşu Sayımı’nda (KOSKS) 72 bin 673 su kuşu sayıldı.

Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit, Havran, Manyas ve Gönen ilçeleri ile birlikte 40 noktada gerçekleşen sayımlarda 72 bin 673 su kuşu sayıldı. Doğa Araştırmaları Derneği ve Ayvalık Kuş Gözlem Topluluğu işbirliğinde gerçekleştirilen sayıma Ayvalık Kuş ve Doğa Gözlem Topluluğu (AYKUŞ) da katıldı. Burhaniye Milli Parklar Doğa Koruma Mühendisliği çalışmaya araç desteğinde bulundu. Ayvalık’taki sayımda 37 türde 8 bin 690 kuş sayıldı. Gömeç, Burhaniye, Havran ve Edremit’teki çalışmayı tek güne sığdıran AYKUŞ, Gömeç’te 19 türde 1698 kuş, Burhaniye’de 18 türde 443 kuş, Havran’da 8 türde 401 kuş, Edremit’te 10 türde 717 kuş olmak üzere Körfez Bölgesinde 43 türde 11 bin 949 adet su kuşu saydı. İl genelinde toplam 72 bin 673 su kuşunun yanı sıra bölgede 39 tür ötücü kuş görüldü.

Ayvalık’ta en fazla görülen beş tür; gümüş martı, sakarmeke, karabaş martı, flamingo ve yeşilbaş olurken Körfez’deki diğer ilçelerde en çok görülen türler; gümüş martı, karabaş martı, kara karınlı kum kuşu, Akdeniz martısı ve karabatak oldu. Manyas’ta elmabaş patka, yeşilbaş, sakarmeke, dikkuyruk, sütlabi en çok rastlanan türler oldu.

Kuş sayımlarının 1967 yılından bu yana kuşların göç hareketlerinin en az olduğu dönemler olarak belirlenen ocak ve şubat aylarında yapıldığını belirten AYKUŞ Sorumlusu Kadri Kaya, 100’den fazla ülkede 20 bin sulak alandaki bu sayımların çoğunluğu gönüllülerden oluşan 11 bin kişi tarafından gerçekleştirildiğini anlattı. Kaya, “Çamurcundan kervan çulluğuna, gümüş martıdan karabatağa farklı su kuşları Ayvalık ve Körfezde konaklıyor. Su kuşu sayımlarını her yıl aynı noktalardan yapıyoruz. Bu kuşların bulundukları bölgeden uzaklaşmaya başladığını, tür ve sayılarının azaldığını tespit ettik. İnsan ve inşaat baskısının da söz konusu bölgede arttığını ve sulak alanlara zarar verdiğini gördük. Kirlilik ve yapılaşma tehdidinin yanı sıra kaçak avcılık faaliyetlerinde de önceki seneye oranla artış gözleniyor” dedi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu