Anasayfa / Değişik Bilgiler / Başına Vurularak Öldürülen Balıkları Yemek Caiz Midir

Başına Vurularak Öldürülen Balıkları Yemek Caiz Midir

Alabalık tesislerinde balığı sudan çıkarınca başına bir darbe vurup öyle öldürüyorlar. Balık öldükten sonra bıçakla kesip, pişirip öyle servis yapıyorlar. Darbe ile öldürülen bu tür balıkları yemek caiz midir?
Cevap:
Dinimize göre bir hayvanın helal olabilmesi için tezkiye edilmesi yani usulüne göre kesilmiş olması gerekir. Eti yenen vahşi hayvanların veya kuşların tezkiyesi, onların avlanmasıdır. Fakat balık bunun dışındadır. Çünkü Abdullah İbn Ömer’in rivâyet ettiği bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Bize iki hayvanın ölüsünün yenmesi helâl kılındı: Balık ve çekirge.” (Ahmed b. Hanbel, 2/97; İbn Mâce, Sayd, 9, Et’ime, 31.)

Balığın tezkiyesiz olarak yenileceği ve ölüsünün helal olduğu bütün mezhepler tarafından ittifakla kabul edilmiştir. Dolayısıyla sorunuzda belirttiğiniz alabalıkların yenmesinde bir sakınca yoktur.

Hakkında SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2020 Yıllık Burç Yorumları…

2020 burç yorumları son günlerin en çok araştırılan konularından biri oldu. Bir ...