Balıkcılık

Beyşehir Gölünde Balıkçılar Ava ‘Paydos’ Dedi

Beyşehir Gölü’nden geçimini avcılıkla sağlayan balıkçılar üç ay boyunca sürecek su ürünleri av yasağı nedeniyle avlanmaya paydos etti.

 

Beyşehir Gölü’ndeki su ürünlerinin korunması amacıyla, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa ilişkin yönetmelik gereği her türlü istihsal vasıtası ile su ürünleri avcılığı yasaklandı. 15 Mart’ta başlayan yasak 15 Haziran 2014 tarihine kadar devam edecek. Üç ay sürecek yasak dönemde gölde sudak ve sazangillerin de aralarında olduğu su ürünlerinin avlanması yasak olacak. Amatör Sportif Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını düzenleyen tebliğ gereği ise, sudak 15 Mart-30 Nisan, sazangillerin ise 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında göl kıyılarında olta ile avcılığı da yasak kapsamına dahil edildi. Olta tutkunları, bu dönemde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da göl kıyıları yerine amatör sportif avlanmayı sadece kanal boylarında yapabilecek. Su ürünleri av yasağının sürdüğü 3 aylık dönemde göle balıkçı tekneleri açılamayacak. Bu nedenle, balıkçı tekneleri dünden itibaren kendi limanlarında toplu olarak karaya çekildi. Bazı balıkçılar ise motorlarını söktüğü teknelerini evlerinin önüne çıkardı. Yasak dönemde teknelerde, göl kenarında ve adalarda balıkçı ağı vb. her türlü su ürünleri istihsal malzemesi bulundurulması da yasak kapsamına alındı. Bugünden itibaren başlayan yasak nedeniyle tüm balıkçılar gölde serili bulunan ağlarını ve av malzemelerini toplayarak kıyıya çıkardı.

Yasak dönem nedeniyle, balık satış yerleri ile fabrikalar da yasağın başlamasından itibaren 24 saat içerisinde ellerindeki balık stok miktarının tespiti için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuracak. Tespiti yapılan su ürünlerinin, ilgili kurumdan izin (nakil veya menşei belgesi) alınmadan nakli ve satışı yapılamayacak. Su ürünleri av yasağına uyulup uyulmadığı ise gerek göl içerisinde gerekse göl kıyılarında gerçekleştirilecek denetimlerde kontrol altında bulundurulacak. Kara denetimlerini İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Jandarma ve polis gibi güvenlik güçleri ile Belediye zabıtası gerçekleştirecek. Yasağa uymayanlara denetimi gerçekleştirilen kurumlar tarafından idari para cezası uygulanacak.

BALIKÇILAR DESTEK İSTİYOR

Öte yandan, Beyşehir Gölü’nde 3 ay devam edecek yasak nedeniyle işsiz kalacaklarını öne süren balıkçılar, devletten kendilerine destek verilmesini istedi. Gölden geçimini balıkçılıkla sağlayan Zeki-Emine Şimşek çifti, hükümetin tarlası ve hayvanı olana çeşitli desteklemelerde bulunduğunu, ancak balık avcılarına böyle bir imkanın sunulmadığını söyledi. Balıkçılara da destekleme isteyen balıkçı çift, “Başbakanımız 3 aylık yasak dönemde bize de destek imkanı versin. Yasak dönemde biz ne yiyip ne içeceğiz, köyde boş boş duruyor, bir şey yapmıyoruz” diye konuştu

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu