Yeşil Doğa

Bin 150 yaşındaki çınar, yaşatılmaya çalışılıyor

Kumluca’nın Altınyaka köyünde bulunan ve bin 150 yaşında olduğu belirtilen çınar ağacının yaşatılması için çalışma yürütülüyor.

AA muhabirinin, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Altınyaka köyündeki çınar ağacı 1990 yılında Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından “anıt ağaç” olarak korumaya alındı.

Bu tarihten sonra çınar ağacıyla ilgili bakım ve iyileştirme çalışmaları, kurulun izniyle yapıldı. 2006 yılında kısmen çürüyen dalları, gövdesine zarar vermemesi için kesildi. Böylece gövdenin daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasına çalışıldı.

– Gövdesindeki oyuğun içinde otururlarmış

Altınyaka köyü muhtarı Durmuş Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllar önce büyükçe bir oyuk bulunan çınar ağacının gövdesinin içinde köylülerin oturup sohbet ettiklerini anlattı.

Zamanla çürümeye başlaması nedeniyle gövdesindeki oyuğun toprakla doldurularak önlem alındığını ifade eden Erdoğan, şimdi küçük bir açıklık bulunduğunu söyledi.

Köye muhtar olduktan sonra çınarı korumaya almak ve bakımını yaptırabilmek için Valiliğe müracaat ettiğini anlatan Erdoğan, çürüyen dallarını hem çevreye hem de ağacın gövdesine zarar vermemesi için kestiklerini kaydetti.

Çınarın yaşının tespiti için 2006 yılında Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne başvurduklarını belirten Erdoğan, “O zaman yapılan çalışmada ağacın bin 150 yaşında olduğu tespit edilmişti. Daha önceki bir inceleme ise ağacın bin 200 yaşında olduğu söylenmişti” dedi.

Erdoğan, ağacın çevresine yeni çınar fidanları diktiklerini vurgulayarak, köylülerin gölgesinde oturup çay içtiği ağacın yaşamını sürdürmesi için çalıştıklarını kaydetti.

 

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu