Yeşil Doğa

Bolu’da doğa katliamı

Bolu D-100 karayolu Çaydurt mevkinde bulunan bir fabrikanın yakıt tankından dereye sızan fuel oil, balık ve kümes hayvanlarının ölmesine neden oldu.

Bolu’nun Çaydurt Mahallesi’de bulunan Bolu Çimento Fabrikası’nın yakıt tankından Çaydurt Deresi’ne Salı gecesi fuel oil sızıntısı gerçekleşti. Yaklaşık 300 metrelik alanda etkili olan fuel oil deredeki balıkların ve derenin içinden geçtiği Çatakören Köyü’nde yaşayan vatandaşların küçükbaş hayvanlarının ölmesine neden oldu. Sızıntıyı Salı günü sabah saatlerinde farkeden fabrika yetkilileri ise, İstanbul’dan temizlik ekibi çağırarak derede çalışmalara başladı. Köy halkının tarlalarını sulamak için de kullandığı derenin fuel oil ile kirlenmesine vatandaşlar da büyük tepki gösterdi. Hayvanlarının fuel oil ile kaplandığını ve bu yüzden zarar gördüklerini belirten köylüler, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

“SU İÇİNDEKİ BÜTÜN CANLILARI YOK ETTİ”

Emeklli öğretmen olan ve çiftçilikle uğraşan Turgut Yaman, dereye olan sızıntının tüm canlıları yok ettiğini ifade ederek, “Benim özel kuyum olduğu için tarlamda sulama yapabiliyorum ama benim dışımda kimse sulama yapamıyor. Hayvanlar su içemiyor. Bugüne kadar böyle bir kirlilik görmedik” dedi.
Hayvanlarının zarar gördüğünü ve ihmal olduğunu söyleyen Çatakören Köyü sakinleri Kemal Demir ve İsmail Özkan, “Köyümüzde çok sayıda kişi yüzeysel sudan zehirlenerek Ankara’ya gitti. Buradan 24 saat boyunca zehir aktı” şeklinde konuştular.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu