Yeşil Doğa

Cemre nedir – Cemre düşmesi…

1

Cemre nedir? Üçüncü cemre ne zaman düşecek? İşte cemre tarihleri…
Cemre düşmesi tabirini bahar aylarının yaklaşması ile birlikte sık sık duymaya başladık. Peki, cemre nedir? Cemre düşmesi nedir? Birinci ve ikinci cemreler ne zaman düştü? Üçüncü cemre ne zaman düşecek?

İşte cemrelerle ilgili tüm merak edilenler…
Cemre nedir? sorusu, bahar aylarının yaklaşması ile birlikte cevabı en çok araştırılanlar arasında yerini aldı.

Senede bir dönem de olsa sık sık duyduğumuz cemre nedir? Cemre düşmesi nedir? Üçüncü cemre ne zaman düşecek? İşte, cemrelerle ilgili merak edilen soruların cevabı…

CEMRE NEDİR?

Cemre, “Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

“Cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

CEMRELER NE ZAMAN DÜŞER?

İşte cemre düşme tarihleri…

Birinci cemre: Havaya düşer (19 – 20 Şubat)

İkinci Cemre: Suya düşer (26 – 27 Şubat)

Üçüncü Cemre: Toprağa düşer (5-6 Mart)

1

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu