Sağlıklı Yaşam

Cilt Kanserine Yakalanmamak

Bütün kanser türleri içinde deri kanseri en sık görülenidir. Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken güneşten korunmaktır. Güneşe aşırı maruz kalma   (bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece Güneş yanığı) deri kanserinin temel sebebidir.

Daha az önemli faktörler   tekrarlayan tıbbi ve endüstriyel X ışınlarına maruz kalma, yanık veya yara izi   bırakarak iyileşen cilt hastalıkları, kömür katranı veya arsenik içeren   maddelere mesleki olarak maruz kalma ve ailede cilt kanseri bulunmasıdır. Açık   tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske   sahiptir. Güneş ışınları deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan en   önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.

  • Güneşin dünyaya en dik ulaştığı saatler olan saat 10.00 ile 16.00 saatleri   arasında güneşten korunun. Güneşin yeryüzüne dik ulaştığı saatlerde gölgeniz   kendi boyunuzdan daha kısadır.
  • Açık renkli sıkı dokumalı koruyucu giysi ve geniş şapka kullanın.
  • Koruma faktörü en az 15 olan güneşten koruyucu kremler kullanın.

20 dakika güneşte kaldığında güneş yanığı geçiren bir kişi, 15 faktörlü bir   güneşten koruyucu kullandığında 15 kat daha fazla süre (300 dakika) yanmadan   güneşte kalabilir. Bununla beraber güneşten koruyucu kremler kullanarak da   güneşte fazla kalınmamalıdır. Çünkü UVA gibi güneş ışınları ki bunlar derideki   bağışıklık sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da   deriye ulaşabilir.

Güneşten koruyucu kullanımına çocukluk döneminde başlayın, çünkü yaşam boyu   güneşe maruz kalmanın % 80’i 18 yaş altında olmaktadır. 6 ayın altındaki   bebekler uzun süre güneşe maruz kalmamalı, eğer kalacaksa güneşten koruyucular   kullanılmalıdır.
Erken tanı kesin tedavinin en önemli ilk   adımıdır.

Derinizi belli aralıklarla muayene edin. Eğer benlerinizde büyüme değişiklik   olursa, derinizde renk değişikliği ve iyileşmeyen yaralar varsa bir an önce   Dermatoloji Uzmanına muayene olunuz.

Kanser öncesi deri bulguları

Aktinik keratozlar özellikle güneş ışınlarına aşırı maruz kalmış açık tenli   kişilerin yüz, el sırtı ve kollarında rastlanılan küçük üzerleri pullu   lekelerdir. Tedavi edilmezlerde deri kanserine dönebilir. Eğer erken evrede   yakalanırsa buz tedavisi ile çıkartılabilir, kemoterapi ilaçları içeren krem   veya losyonlar kullanılabilir, kimyasal peeling işlemi, dermabrasyon,laser   tedavisi veya klasik cerrahi ile tedavi edilebilir. Güneşten koruyucular aktinik   keratoz gelişimini engellerler.

Deri kanseri Tipleri:

Üç tip deri kanseri bulunmaktadır.

Bazal hücreli karsinoma:Bu kanser tipi genellikle deride   küçük etli kabarıklık şeklinde sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya   çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha   sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler açık tenli   ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir. Bu tümörler hızlı yayılmazl.   1-2 cm boyutuna ulaşmaları için aylar yıllar gerekir. Tedavi edilmezse; kanserli   alan kanamaya başlar, üzeri kabuklanır. Zaman zaman iyileşip, zaman zaman   tekrarlama özelliği gösterir. Bu kanser tipi nadiren metastaz (diğer organlara   sıçrama) yapmasına rağmen, derinin altındaki kemiğe yayılabilir ve kanserli   dokunun yakınındaki dokuları harap edebilir.
Squamöz Hücreli   karsinoma :Bu deri kanseri deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu   yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli Karsinoma açık tenli   kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür.Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve   ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir. Büyük kitleler   oluşturabilir. Bazal hücreli karsinomanın tersine diğer organlara yayılabilir.   Erken yakalandığında tedavi oranı yüksektir. Bazal hücreli karsinoma ve Squamöz   hücreli karsinomada tedavi başarısı % 95 dir.

Melanom:Bütün deri kanserleri içinde en öldürücü olanıdır.   Bazal hücreli ve squamöz hücreli karsinoma da olduğu gibi melanomda da erken   tanı tedavi şansını arttırır.
Melanom melanin denen pigmenti (deriye   rengini veren madde) üreten melanosit dediğimiz hücrelerde başlar. Melanin   derimizin rengini verir ve güneşten kısmi olarak korur. Melanom hücreleri   melanin üretmeye devam eder ve bu nedenle kanser alanı kahverengi veya   siyahtır.Fakat melanom beyaz ve kırmızı da olabilir.
Melanom yayılma   özelliği gösterdiğinden muhakkak tedavi edilmelidir. Melanom dikkat çekmeden   hızla büyüyebilir. Genellikle bir ben olarak veya kahve renkli bir benin   üzerinde veya yakınında ortaya çıkar. Vücudunuzdaki benlerin yerleşimi ve   şeklinden haberdar olmalısınız ki, bunlar üzerinde olan değişiklikleri ve yeni   ben çıkışını fark edebilesiniz. Yapabileceğiniz en önemli adım benlerinizde   herhangi bir değişiklik saptadığınızda hemen bir Dermatoloji uzmanına muayene   olmanızdır. Bu sayede derinizdeki melanom tedavi edilebilir aşamada iken   yakalanmış olur. Aşırı güneşe maruz kalmaktan, özellikle güneş yanıklarından   kaçınma açık tenli kişilerde melanomdan korunmanın en iyi yoludur. Melanomun   kalıtsal özelliği de vardır. Ailesinde melanom olan kişilerin riski daha   fazladır. Sıra dışı beni olanlar, çok sayıda beni olanlar melanom açısından   yüksek riske sahiptir.
Koyu renkli tene sahip olmak melanoma olma   riskini ortadan kaldırmaz. Esmer kişilerde de özellikle avuç içi, ayak tabanı,   tırnak yatağı ve ağızda melanoma gelişebilir.
Melanom şüphesi   oluşturabilecek bulgular: kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde   kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı   hissedilmesidir.

Cilt kanserlerine nasıl tanı konulur?

Deri biyopsisi kanserin tanısını koydurur. Erken tanı ve cerrahi tedavi   şansını arttırır.      Dermatoloji uzmanları kanseri erken yakalayabilmek için   kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir.      Derinizdeki çiller,   benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından   gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji Uzmanına   başvurunuz.  

Melanoma ait Bulgular

Asimetri:Benin bir tarafının diğer tarafından farklı   olması. Benin ortasından hayali bir çizgi çiziniz. Benin her iki yanı aynı   büyüklük ve aynı şekilde mi? Melanomda genellikle asimetri vardır.

Sınır Düzensizliği:Melanomun sınırı veya kenarı genellikle   pürüzlü, çentikli veya bulanıktır.

Renk:İyi huylu benler herhangi bir renkte olabilir, fakat   genellikle tek renklidir. Melanom ise sıklıkla birden fazla rengi içinde   barındırır.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu