Sağlıklı Yaşam

Çin Tuzu Tehlike Saçıyor

Birçok hazır gıdada kullanılan ve halk arasında “Çin tuzu” olarak bilinen katkı maddesi Monosodyum Glutamat (MSG) ile ilgili tartışma bitmiyor.Cipsten yoğurda kadar çok sayıda hazır gıdada bulunan katkı maddesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeniden incelemeye alındı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2010-2020 yıllarını kapsayan çalışma planı doğrultusunda MSG’nin de yeniden değerlendirildiğini bildirdi.

Hazır gıdaların önemli bölümünde kullanılan ve sağlıkta tartışma konusu olan MSG ile ilgili iddialar, daha önce yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine de gelmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Bugün’e yaptığı açıklamada, vatandaşlardan çok sayıda şikayet geldiğini belirterek, “İddialar doğruysa halk sağlığı tehdit altında demektir” uyarısı yapmıştı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, gıdalarda kullanılan katkı maddelerine izin sürecine ilişkin bilgi verdi. Eker, katkı maddelerinin BM’ye bağlı Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ile Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) birlikte oluşturduğu ve Türkiye’nin de üye olduğu “Codex Alimentarius Comission” tarafından belirlendiğini, Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifleri dikkate alınarak güncellendiğini kaydetti.

KATKI MADDELERİ DEĞERLENDİRİLECEK

MSG ile ilgili analizlerin bakanlığa bağlı Ankara İl Kontrol Laboratuar Müdürlüğü’nde yapıldığını belirten Eker, Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Kurumu’nun (EFSA) 20 Ocak 2009 tarihinden önce onaylanmış tüm gıda katkı maddelerinin yeniden değerlendirilmesini karara bağladığını söyledi. Eker, bu karar kapsamında, bakanlığın 2010-2020 yıllarını kapsayan çalışma planı hazırlandığını, MSG’nin de bu çalışma doğrultusunda yeniden değerlendirildiğini bildirdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI İNCELEMELİ

Oran, bakanın bu yanıtına tepki gösterirken, “Gıda katkı maddeleri tüm dünyada tartışma konusu, Türkiye’de herhangi bir olumsuzluk olup olmadığı sorusunun yanıtsız bırakılması enteresan. Sağlık Bakanlığı ayrıca niçin inceleme yapmıyor? Tarım Bakanı, yurt dışındaki standardı olduğu gibi aldığımız herhangi bir inceleme yapmadığımızı da bu yanıtıyla itiraf etmiş oldu” dedi.

LEZZET İÇİN KULLANILIYOR

Hamilelerin alması durumunda doğrudan cenine de geçtiği belirtilen MSG, hazır köfte harçları, et suyu tabletleri, hazır çorba, dondurma, renkli yoğurt ve cipslerde bulunuyor. MSG’nin en önemli özelliği; beyine “lezzetli” komutu vermesi. Lezzetsiz ürünlerin de bu madde nedeniyle “lezzetli gibi algılandığı ve bağımlılık yarattığı” iddia ediliyor. Uzmanlar MSG’nin merkezi sinir sistemini tahrip ettiği uyarısında bulunuyor.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu