Sıradışı Haberler

Çubuklu Avcıların “Kota” Tepkisi

Çubuk Avcılar ve Doğayı Koruma Derneği üyeleri, Avlak Yönetim Bilgi Sistemi (AVBİS) ve genel avlaklarda kotalı avcılık sistemini protesto etmek amacıyla, avcılık belgelerini iptal ettirmek için başvuracak.

Çubuk Avcılar ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ayhan Şahan, dernek binasında avcılarla yaptığı toplantıda,”kotalı avcılık ve AVBİS” sisteminin yanlış bir uygulama olduğunu öne sürdü.

Bağlı bulundukları Avcılık Yaban-Av Hayatı Koruma Konfederasyonu tarafından da sözlü ve yazılı tüm ikazlara rağmen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce olumlu bir adım atılmadığını söyleyen Şahan, “Biz avcılar olarak bu durumdan memnun değiliz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne demokratik tepkimizi göstermek amacıyla avcılık belgelerimizi topluca iptal ettireceğiz” ifadesini kullandı.

Çubuk ve çevresinde son yıllarda av hayvanı sayısında büyük bir azalma olduğunu anlatan Şahan, şöyle devam etti:

“Av hayvanı sayısında düşüş yaşanmasına rağmen, yeni sistemde belirlenen av hayvanı kotasının nasıl tespit edildiğini, nasıl sayım yapıldığını merak ediyoruz. Sistemde belirlenen kotaya müracaat eden avcılarımız, çoğu zaman av yapamadan dönüyorlar. Ancak sistemde av yapmış görünüyorlar. Böyle bir uygulama sizce sağlıklı olur mu? Avlanmak için internette AVBİS sistemine giriyorsun ve kota almaya çalışıyorsun. Kota almak istediğin sistemde kota dolmuşsa alınamıyor ya da kota almana rağmen belirlenen sürede ava gidemezsen kotan yanmış oluyor. Yani sistemden kota aldığın zaman avlansan da avlanmasan da direkt vurulmuş kabul oluyor. Bunun da kontrol edilme şansı yoktur. Avcılık zamanla yapılamaz hale geliyor. Bu sistemin iptal edilmesini talep ettik. Bu sisteminin tamamen kaldırılmasını istiyoruz”

Tüm üyeleriyle aldıkları ortak karar neticesinde topluca iptal dilekçesi vereceklerini kaydeden Şahan, “Konfederasyonumuzun ve federasyonlarımızın olmadığı ve onaylamadığı her uygulamanın karşısındayız. Bu yanlıştan geri adım atılana kadar 2014-2015 av sezonunda ava gitmeyeceğimizden 2014 Ocak ayında adımıza 9148 Tür kodu ile tahakkuk ettirilecek olan avcılık belgesi harcımızın dondurulmasını toplu olarak isteyeceğiz. Dernek olarak üyelerimizin ve avcılarımızın haklarının savunulması hususunda, her türlü yasal ve demokratik hakkımızı kullanacağız” diye konuştu.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu