Balıkcılık

Demirköprü’de Yeni Av Sezonu Sıkıntılı Başladı

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde bulunan Demirköprü Baraj Gölü’nde 1 Haziran 2012 tarihi itibariyle 2012-2013 av sezonu başladı.Balıkçılar 3 aylık av yasağı süresinin çok uzun olduğunu belirterek, maddi anlamda olumsuz etkilendiklerini dile getirdiler.  Denizlerde ve iç sularda ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 2/1 numaralı tebliğe göre Demirköprü Baraj Gölü’nde 01 Mart – 01 Haziran tarihleri arasında yasaklanan ticari avcılık 1 Haziran tarihinde sona erdi. 3 aylık av yasağı sezonunun sona ermesi ile S.S. Köprübaşı Su Ürünleri Kooperatifi üyesi balıkçılar balık avlamak üzere ağlarını attılar. Ballıkçılar ilk gün olması sebebiyle heyecanlı bir şekilde teknelerle göle açılırlarken kızgınlıkları ve yetkililere tepkileri gözden kaçmadı.
Konu ile ilgili açıklama yapan S.S. Köprübaşı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hadi Ülker, yasak av sezonunun gereğinden fazla olduğunu ve bu sürelerin balıkçıyı mağdur etmekten başka balık üremesine hiçbir faydasının olmadığını iddia etti. Ülker, “Sazan başta olmak üzere diğer balık çeşitleride en geç Mayıs’ın ilk haftasına kadar yumurta atmasını tamamlıyor. 1 ay gibi fazlalık bir süre yasak zaman olarak uygulanmaktadır.” dedi.

Başkan Ülker ayrıca daha önceki yıllarda bu yasağın 1 Mart-15 Nisan olarak uygulanmakta olduğunu şuan uygulanan yasak zaman sürelerinin çok anlamasız olduğunu ifade etti.

Ülker, “Daha önceki av yasağı tarihlerinin yıllarca uygulandığını ve hiçbir olumsuz yanı olmadı. Balık üremesine faydası olduğu kanaatindeyiz. Çünkü yasak av sezonunun artması ile kaçak balık avlama olayları artarak balık üremesi olumsuz etkilenmektedir. Bu zaman yasak dönemlerinin önümüzdeki tebliğ değişikliği döneminde değiştirilmesini ve eski zaman yasaklarının uygulanmasını istiyoruz. Yoksa balıkçımızın durumu çok perişan olacaktır.” diye konuştu.

S.S. Köprübaşı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hadi Ülker, “Bütün olumsuzluklara rağmen yeni av sezonunun tüm balıkçılara ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Baraj Gölü’nde balıkçılık yapan İbrahim Kurul ise “Bu kadar uzun süren av yasağı balıkçılarımızın maddi durumunu olumsuz etkilemektedir. Şuan balıkçılarımızın cebinde beş kuru para kalmadığı gibi her tarafa borçlu durumdalar. Sezonda açıldıktan sonra en az bir ay borca çalışacağız.” diyerek tepkisini dile getirdi .
Manisa / KÖPRÜBAŞI

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu