Yeşil Doğa

Deniz Kaplumbagası Yuvalama Kumsalları Arastırılıyor

Evlat edinin, bir deniz kaplumbağasının hayatını da siz kurtarın.

Deniz kaplumbağasının Türkiye’deki yaşam alanlarının durumu araştırılıyor.

WWF-Türkiye tarafından GEF Küçük Destek Programı (SGP) işbirliğiyle dünyada nesli tehlike altına olan deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki yuvalama kumsallarının güncel durumu araştırılıyor.
Dalyan’dan Samandağ’a kadar 21 yuvalama kumsalında yapılan çalışmalar, türün ve yaşam alanlarının daha etkili korunması için gereken güncel verinin toplanmasını ve değerlendirilmesini sağlıyor. Çalışmanın sonunda yuvalama kumsallarının daha etkili korunması için öneriler ortaya koyulacak.
WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Dr. Sedat Kalem “2003 yılında 20 kumsalda gerçekleştirdiğimiz kumsal değerlendirme çalışmasında kumsalların %64’ünün kötü durumda olduğu belirlendi. Aradan geçen 10 yılda yuvalama kumsallarında ne gibi değişiklikler olduğunu, insan faaliyetlerinin güncel etkilerini belirlemek için 2013 yılında 21 kumsalı adım adım inceledik. Alan çalışmalarına, yerel yönetimler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları da katkı sağladı. Elde edilen bulguları 2003 yılındaki verilerle karşılaştıracağız” dedi.
WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak “Türkiye, deniz kaplumbağalarının Akdeniz’deki önemli yuvalama alanları arasında yer alıyor. Ancak kıyılarımız turizm yatırımları, ikinci konutlar, endüstri yatırımları, kaçak kum alımının yanı sıra tesadüfi balıkçılık başta olmak üzere insan faaliyetleri nedeniyle baskı altında. Bu durum, tüm dünyada nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağalarının yuvalama yapacağı alanları doğrudan etkiliyor. Kumsalların güncel durumunu ortaya koyan çalışma, deniz kaplumbağalarının ulusal ve bölgesel ölçekte daha etkili korunması için güncel ve acil çözüm üretilmesi gereken tehditlerle ilgili bilgileri ortaya koyuyor”, dedi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu