Balıkcılık

Dünyanın en büyük balığı hangisidir

1

Dünyanın en büyük balığı balina köpek balığıdır. Adında balina geçiyor olmasına rağmen bu balık türü memeli sınıfına girmez. Balina köpek balığının boyları 17 metre civarındadır. Bu balığı enteresan yapan bir özelliği de bu kadar büyük bir balık olmasına rağmen planktonlarla beslenmeleridir.

Zararsız Bir Balık

Hint, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında yaşayan dünyanın en büyük balığı insanlara zarar vermeyen bir yapıya sahiptir. Yaşam alanları olarak sıcak bölgeleri tercih ederken yaşadıkları derinlik 0 ile 70 metre arasındadır. Ancak yapılan araştırmalar bu balıkların istediklerinde 700 metre derinliğe kadar inebildiklerini göstermektedir.

Su İçiyorlar

Dünyanın en büyük balığı olan balina köpek balığı beslenirken çok farklı bir yöntem kullanmakta. Planktonlarla beslenen bu balığın içinde süzgeç mekanizması gören bir organ bulunuyor. Oldukça fazla miktarda deniz suyunu içine çeken balık bu suyun içinde bulunan planktonları bu organ vasıtasıyla süzüyor ve gri kalan suyu yeniden dışarı atıyor. Aslında planktonla beslenen balıkların hemen hemen hepsi bu şekilde deniz suyunu içlerine çekerek besleniyorlar. Ancak söz konusu 17 metre uzunluğunda bir balık olunca bu balığın içine çektiği suyun miktarı da inanılmaz olmakta. Uzmanlar tarafından bir defada balığın içine çektiği suyun miktarı 3 ton olarak belirtiliyor.

Köpek Balıkları Saldırmıyor

Dünyanın en büyük balığı olan balina köpek balığına denizlerde yaşayan hiçbir balık türü saldırmıyor. Bunun en büyük sebebi bu balığın son derece büyük bir cüsseye sahip olması. Bu yüzden günümüze denizlerde yaşayan en vahşi köpek balıkları dahi balina köpek balığına saldırmaktan çekiniyorlar. Balina köpek balığının dişleri olmaması bir saldırı karşısında yapacak bir şeyinin de olmaması anlamına geliyor.

1

WebmasterMeMo

YabanClub.com a Hoşgeldiniz umarım aradıklarınızı bulursunuz. Bilmek istediniz birşey varsa ve yayınlamamızı gerekli görüyorsanız lütfen bize yazın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu