Sıradışı Haberler

GDO’lu Pirinç Skandalı

pGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Mersin’de GDO’lu pirinç’ ele geçirildiği yönündeki haberlerle ilgili, ‘Bakanlığımız tüketime sunulan hiçbir gıdada GDO’ya izin vermemektedir, yapılan düzenli denetimler sonucu bugüne kadar pirinçte GDO’ya rastlanmamıştır. Mersindeki olay savcılığa intikal ettirilmiştir. Gerekli tahkikat savcılık tarafından yapılmaktadır’ açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında söz konu ithalata konu, ABD menşeili çeltikle ilgili konuda Bakanlığın gerekli çalışmaları yaptığı ve yapmaya devam ettiği vurgulandı.
Ele geçirilen çeltiğin yapılan analizlerinde GDO tespit edilmesi üzerine, konunun savcılığa intikal ettirilmiş olup incelemesinin sürdüğüne dikkat çekilerek şöyle denildi.
‘Bugüne kadar dünyada ticarete konu olmuş hiçbir şekilde GDO’lu çeltik üretimi yapılmamıştır. GDO kaynağının soya tozundan bulaştığına dair iddiaları savcılık incelemektedir.
Bakanlığımız tüketime sunulan hiçbir gıdada GDO’ya izin vermemektedir, yapılan düzenli denetimler sonucu bugüne kadar pirinçte GDO’ya rastlanmamıştır. Mersindeki olay savcılığa intikal ettirilmiştir. Gerekli tahkikat savcılık tarafından yapılmaktadır.

TAHKİKAT DEVAM EDİYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Mersin’de 23 bin ton GDO’lu pirincin ele geçirilmesine ilişkin, ‘GDO, bizati ürünün içerisinde mi yoksa taşınan araçta daha önce GDO’lu ürün taşınmış ondan mı bulaşmış, bütün bunlar araştırılacak? Tahkikat devam ediyor. Konu hassasiyet içinde sürdürülüyor’ dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nin Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Program öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yazıcı, Mersin’de 23 bin ton GDO’lu pirincin ele geçirilmesine ilişkin, ‘Bakanlığımızın Gümrük Muhafaza ekipleri kaçağın her türüyle ilgili mücadeleyi sürdürüyor. Bu mücadele yöntemleri sürdürülürken istihbari bilgiler değerlendiriliyor. Bu konu daha önce bakanlığımıza aktarılmış ve konu savcılıkla paylaşılmıştı.

Sonrasında da kovuşturma ve soruşturmanın tüm yöntemleri devreye sokularak sürdürülen bir çalışmadır. 21 bin ton pirince el konulmuş, tahlilleri yapılmış. Tabi GDO bizati ürünün içerisinde olabilir mi olamaz mı bilemiyorum? Taşınan araçta daha önce GDO’lu ürün taşınmış ondan mı bulaşmış bütün bunlar araştırılacak?’ şeklinde konuştu. Daha öncesinde de bir parti malın geldiğini ifade eden Yazıcı, ‘Piyasada onun takibi yapılmış, onun da bin 500 tonuna el konulmuş. Dolayısıyla tahkikat devam ediyor. Bu hassasiyet içinde sürdürülüyor. Sonuçta yargısal sürecin de içinde olduğu açığa çıkacak’ diye konuştu.

Mersin’de, GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizma) pirinç ithalatı ettiği iddiasıyla soruşturma açılan Göze Tarım A.Ş.’nin Avukatı Murat Altındere, ürünlerinde herhangi bir GDO maddesinin olmadığını savundu. Altındere, “Ürünlerimizin testi ithalattan önce Mersin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılmış ve hiçbir GDO veya başka bir uygunsuz duruma rastlanmamıştır” dedi.

Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Av. Altındere, çeltik ürünlerinde GDO iddiasıyla ilgili Göze Tarım A.Ş.’ye soruşturma başlatıldığını belirterek, “Bu soruşturma kapsamında ürünlerin analizleri alınmıştır. Ancak şunu belirtmek isterim. Ürünlerin ithalatı aşamasında devletin tek yetkili kuruluşu olan Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden gerekli analizler ve numuneler alınmak suretiyle GDO testi ve diğer tüm testler yapılmış ve bu kapsamda ürünle ilgili herhangi bir GDO veya başka bir uygunsuzluk durumuna rastlanmamıştır. Bunla ilgili elimizde Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden aldığımız rapor mevcuttur” diye konuştu.

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÜRÜNLE İLGİLİ RAPOR ALINMAZSA İTHALAT YAPAMAZSINIZ

Bu iddiaların bazı şirketleri zarara uğratmak için yapıldığını iddia eden Altındere, ‘Türkiye’de mevzuat gereğince bir malın ithalatında öncelikli olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bazında bir analiz alınması ve bu konuda gerekli analizlerden sonra rapor alınması suretiyle ithalat işlemleri gerçekleştirilmektedir. Beyannameler de bu şekilde kapatılmaktadır. Bunla ilgili firmamız bütün analiz raporlarını, uygunluk belgelerini almış ve ithalatı gerçekleştirmiştir. Devletin bu konuda tek yetkili kuruluşu tarafından verilen bir raporun, imzalanmış olan bir belgenin herkes tarafından bağlayıcı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Buna rağmen kimi çevreler tarafından ortaya atılan bu iddialara basının itibar etmemesini ve belirtmiş olduğumuz bu belgeler kapsamında müvekkil şirketle ilgili olarak ürünler üzerine herhangi bir GDO bulunmadığı, tüm analizlerin uygun olduğunu açıklıkla söyleyebiliriz’ şeklinde konuştu.

ÜRÜNLERİMİZ İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ ÇİN VEYA AFRİKA’DAN DEĞİL, ABD’DEN GELMEKTEDİR

Ürünlerin kendilerine Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) geldiğini kaydeden Altındere, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Kaldı ki bu şirket, basında çıkan haberlerde belirtildiği gibi Afrika’dan veya Çin’den mal almamıştır. Dünyanın en büyük pirinç üreticisi ve ithalatçılarından olan ABD’de bulunan ADM’den bu malları almıştır. Maalesef basın organlarında sanki Çin’den veya Afrika’dan ürün alınmış, ABD bunu kabul etmemiş, Türkiye’ye gönderilmiş gibi çarpıtılmış haberlere yer verilmiştir. Eurofins tarafından düzenlenmiş olan ‘GDO bulunmamıştır’ belgesi de elimizde vardır. Dolayısıyla bu konuyla ilgili hem gönderen ABD’deki Eurofins’in GDO bulunmadığına dair belgesi, hem de Türkiye’de malın ithalatında söz konusu GDO testinden uygunluk alan şirketimizin hiçbir yasal sıkıntısı yoktur. Bu soruşturma sürecindedir. En kısa zamanda yargı önünde durum netliğe çıkacak ve şirketimiz aklanacaktır.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu