Sağlıklı Yaşam

Gribe Faydalı Bitkiler

Hızla üreyen bir mikrobun, ilaçtaki tek etken maddeyi etkisiz hale getirmesi çoğu zaman mümkün olabildiğini belirten uzman, bu mikropların, bitkilerde bulunan karmaşık bileşenlerin üstesinden gelmeyi başaramadıklarını anlatıyor. İşte tabiatın sunduğu, gribe karşı doğal ilaçlar.

Sarımsak

sarimsakBilinen en eski antiseptik. Yaklaşık beş bin yıldır ilaç olarak kullanılmakta. Bakteri, virüs, mantar ve parazit öldürücü maddeler içerir. Bağışıklık sistemini uyarır, safra salgılattırır, spazm çözer ve tansiyon düşürür. Antibiyotiğe dirençli hastalıkların tedavisindeki en güçlü bitkilerdendir. Sarımsak, dünyada üzerinde en çok tüp ve canlı, insan ve hayvan deneyleri yapılmış bitkidir ve bunca deney sonucunda güçlü anti-bakteriyel ve anti-viral etkinliği olduğu kanıtlanmıştır.

Kekik

kekik_nedirEn eski ve en fazla sayıda antibiyotik madde ihtiva eden doğal maddelerden biridir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sinüzite, idrar yolu enfeksiyonlarından prostat iltihabına, kolitlerden hepatitlere kadar geniş kullanım alanı vardır. Çayından çok özütü, yağı ve damıtılmış suyu kullanılır. Yüksek tansiyonu olan hastalara sakıncalıdır.

Meyan Kökü

Meyan KöküAntik tıp tarihinin bilinen en geniş kullanımlı bitkisidir meyan kökü. Botanik ismi glycyrrhiza glabra olmakla birlikte birçok ülke tıbbında likoris adıyla anılır. Latince karşılığı tatlı kök demektir Çin ve Asya tıbbında M.Ö. 2000 yıllarından beri kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur. Mısırda, firavun mezarlarından çokça çıkarılmıştır. Çin tarihinde önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllar boyunca Çin imparatorlarının, bu maddenin özütünü “canlandırıcı tonik ” olarak senenin belirli dönemlerinde, düzenli şekilde kullandıkları söylenir. İçerdiği doğal antibiyotiklerin yanında, solunum yollarını koruyucu ve “mukus” dediğimiz salgıyı artırıcı özelliği olması, onu üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı etkili kılar. Çin tıbbında ve mutfağında, halen aktif olarak kullanılır. Toksinlerden arındırdığına inanılır ve enerji içeceği olarak tüketilir. Bu ülkede, bu bitkinin lakabıysa ‘bitkilerin atası’dır.

Okaliptüs

OkaliptüsAntiseptiktir, bakteri ve virüs öldürücü özellikleri vardır. Vücuttan, akciğer ve idrar yolu ile atıldığı için özellikle solunum yolları ve idrar yolu enfeksiyonlarında yardımcıdır. Dünya çapında yapılan birçok araştırma sonucunda, antibiyotiğe dirençli birçok enfeksiyonda okaliptüs etkili bulunmuştur; ancak çalışmaların çoğu hayvan deneyi düzeyindedir. O yüzden dikkatli ve doktor kontrolünde, kişiye özel, uygun dozlarda kullanılmalıdır.

Zencefil

ZencefilZencefilin kanser tedavisindeki destek etkisini, özellikle kemoterapi gören hastaların bulantılarını giderdiğini biliyoruz. Çok yönlü etkileri olan bu bitkinin, antibiyotik etkinliği de var. Virüs ve bakterileri öldürebiliyor. Bu özelliği, kodeine benzer öksürük kesici ve anti histaminik (alerji giderici) etkileriyle de birleşince; onu üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı vazgeçilmez yapıyor. Ayrıca kronik yorgunluğa da birebir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu