Yeşil Doğa

Günde 70 bin ton çöp atıyoruz

İstanbul’da bir günde yaklaşık 15 bin 500, Ankara’da ise 5 bin ton evsel atık üretiliyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de günde 70 bin ton civarında çöp atıldığını, atıkların yüzde 20’sini pet şişe, karton, teneke gibi ambalaj atıklarının oluşturduğunu söyledi.
Bunları düzenli depolama tesislerinde bertaraf etmeye çalıştıklarını anlatan Şahin, ”Evsel atıklarda hedefimiz düzenli depolama ve ambalaj atıklarını kaynağında ayırma. Bunların evlerde plastik, karton, teneke olarak ayrılarak, geri kazanımının sağlanmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.
Ambalaj atıklarına ilişkin yönetmelik kapsamında Türkiye’de yaklaşık 300 belediyenin ambalaj atığı yönetim planının onaylandığına işaret eden Şahin, bununla ilgili lisanslandırdıkları firmaların, belediyelerle anlaşarak evlerden bu tür atıkları toplamaya çalıştıklarını bildirdi.
Türkiye’de son 10 yılda depolama anlayışının da değiştiğini dile getiren Şahin, vahşi depolamadan, yer altı suları ve havanın kirlenmesini önleyen, çıkan gazlardan enerji üretiminin yapılabildiği düzenli depolamaya geçildiğini söyledi.
Şahin, ”10 yıl önceye kadar düzenli depolamadan 19 milyon kişi hizmet alırken, bugün sayı 42 milyonu buldu. 2017’ye kadar 50 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

HANGİ İLDE NE KADAR ÇÖP ATILIYOR
Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ”2011 Türkiye Çevre Durum Raporu”na göre, İstanbul’da nüfus artışına bağlı olarak evsel atık miktarı 5 yılda yüzde 23 arttı.
İstanbul’da günde yaklaşık 15 bin 500 ton evsel atık toplanıyor. Buna göre, İstanbul’da kişi başına yaklaşık 1,2 kilogram çöp düşüyor.
Ankara’da ise günde yaklaşık 5 bin ton katı atık üretiliyor. Kişi başına düşen atık miktarı kışın 1,14, yazın da 0,97 kilogram olmak üzere ortalama 1.05 olarak gerçekleşiyor.
Diğer bazı şehirlerin günlük evsel atık miktarları ise şöyle:
”Aydın 1,60, Aksaray 1,59, Bingöl 1,49, Sivas 1,4, Antalya 1,36, Bolu ve Isparta 1,2, Manisa 1,16, Bursa 1,02, Konya 1,01, Adana 1, Samsun 0,94, Mersin 0,84, Erzincan 0,76, Muş 0,64, Trabzon 0,5, Şırnak 0,43, Mardin 0,4 kilogram.”

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu