Sportif Balıkçılık

Hamurpet Gölü’ne 15 bin sazan yavrusu

Elazığ Su Ürünleri Araştırma İstasyon Müdürlüğü tarafından Muş’un Varto ilçesi sınırlarında bulunan Hamurpet Gölü’ne 15 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Elazığ Su Ürünleri Araştırma İstasyon Müdürlüğü ile Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından Hamurpet Gölü’ne 15 bin sazan balığı bırakıldı. Elazığ Su Ürünleri Araştırma İstasyon Müdürü Hakan Akgün, müdürlük olarak bölgede balıkçılık sorunlarının çözümü için sürekli çalışma yaptıklarını açıkladı. Akgün, “Sorumluluk sahamız iç sularında balık stokları gün geçtikçe azalmakta ve geçimini balıkçılıktan sağlayan kesimin gelir düzeyi düşmektedir.

Balık stokların azalmasına paralel olarak halkımızın tüketim alışkanlıkları da değişmektedir. Bugüne kadar yaptığımız çalışma ve araştırmalar neticesinde Hamurpet Gölü sazan popülâsyonlarında büyük düşüşler yaşandığını tespit ettik. Bu durum karşısında müdürlüğümüzce ilk etapta 15 bin sazan yavrusunu gölün sazan stokunu takviye amacıyla göle bıraktık. Bu çalışmayla yöre halkının sosyoekonomik yönden gelişmesi ve balık avcılığının doğru metotlarla uygulanabilmesi için çeşitli eğitim ve tanıtım toplantılarımız devam edecektir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzle ortaklaşa düzenlenebilecek her türlü organizasyonla Elazığ’da düzenlenen toplantılara yörede balıkçılık ve su ürünleri ile ilgilenen şahıs ve yetkilileri bekliyoruz. Bu tür toplantı ve organizasyonlara katılım faydalı olacaktır. İl Müdürlüğümüzün de katkılarıyla Muşlu balıkçı ve ilgili teknik personellerin balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili her türlü organizasyonlara katılımı bu tür sorunların ortak olarak çözüme kavuşturulmasında faydalı olacaktır” dedi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu