Sportif Balıkçılık

İç Sulardaki Balık Avı Yasağına Son 10 Gün

İç sularda turna balığı avı yasağı 1 Nisan’da, sudak ve tatlısu levreğinin av yasağı ise 1 Mayıs’ta sona erecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “3/2 Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümleri” gereğince, iç sularda turna balığı avı yasağı 1 Nisan’da, sudak ve tatlısu levreğinin av yasağı ise 1 Mayıs’ta sona erecek.

Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği

(KAMADER) Başkanı Engin Uztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “3/2 Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümleri” gereğince, iç sularda 15 Aralık’tan bu yana avlanılması yasak olan turna balığı avının, 1 Nisan itibarı ile yapılabileceğini belirtti.

Doğal alabalık avı yasağının ise 1 Mart’tan itibaren kalktığını hatırlatan Uztürk, 15 Mart – 30 Nisan’da başlayan sudak ve tatlısu levreği av yasağının ise 1 Mayıs’tan itibaren sona ereceğini bildirdi.

Yasağa uymayanlara para cezası

Sazan, kadife, şiraz ve yayın gibi balıkların avının şu an yasak olduğunu ancak yasak tarihlerinin bölgelere göre değiştiğini kaydeden Uztürk, amatör balıkçıların avlanırken yer, zaman, adet ve boy limitlerine uymalarını isteyen Uztürk “Turna balığının 40 santimin üzerinde, günde en fazla 5 adet, doğal alabalık ise 25 santimin üzerinde, günlük en fazla 3 adet avlanılabilecek. Yasağa uymayanlara ağır para cezaları uygulanacak” dedi.

KAMADER Başkanı Engin Uztürk, dernek olarak amaçlarının ‘temiz çevre, sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir avcılık’ olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Başta üyelerimiz olmak üzere, ulaşabildiğimiz tüm amatör balıkçılara yönelik, balık türlerinin korunması, yaşatılması ve bilinçli avcılık için bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Av yasağıyla ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordine içindeyiz. Yasaklara uyulması konusunun sıkı takipçisi olacağız.”

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu