Avcılık

Iğdır’da Av Sezonu 02.11.2013 Cumartesi günü Başladı

Iğdır’da 2013-2014 av sezonunun yarın itibarı ile başlatılacağı bildirildi.

Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Iğdır’da 2 ve 3’ncü grup kuşlar ile 1’inci grup memeli hayvanların av sezonu 02 Kasım 013 Cumartesi günü itibarı ile başlayacağını söyledi.

Türkoğlu, av sezonun yaban hayvanlarının biyolojik gelişimlerindeki iklimsel olarak oluşan bölgesel farklılıklar dikkate alınarak başlatıldığını ifade etti. Türkoğlu, “Bu kapsamda, II. Grup Kuşlar; kum kekliği, kınalı keklik, çil keklik ve kaya keklik avı toplamda 2, III. grup Kuşlar Sakarmeke, sakarca kazı, yaban ördekleri avı toplamda 6 avlanma limiti içinde sadece 1 tanesi kara ördek, karabaş patka, altıngöz ve kılkuyruk türlerinden olabilir. I. grup memeliler de ise, yaban tavşanı toplamda 1, adatavşanı toplamda 2, kaya sansarı, ağaç sansarı avı toplamda 2, 02.11.2013 Cumartesi günü avlanma izni başlayacaktır” dedi. Avcıların; avcı başına bir av günü için, türlere göre avlanma limiti, günleri, yasaklanan avlanma araç ve gereçleri ticarethanelerde satılması ve bulundurulması, yasak avlanma usulleri, avlanan av hayvanlarının taşınması ve etlerinin değerlendirilmesi ile tüfeklerin taşınması mevzuat doğrultusunda yasak ve kurallarına uyması gerektiğine dikkat çeken Türkoğlu, “Avcılık belgesinin vizesini yaptırarak avlanma izin kartını da alan avcılarımız, Çarşamba, Cumartesi, Pazar günleri ve resmi tatil günlerinde avlanmaya açık olan yerlerde avlanmaya çıkabileceklerdir” şeklinde konuştu.

Ağrı Dağı Milli Parkı sınırları dahilinde avlanmak kesinlikle yasak olup, popülasyononun azalması nedeniyle tilki avının il genelinde tamamen yasak olduğuna vurgu yapan Türkoğlu, “İlimizde Av merakı olan fakat sertifikası olmayan avcı adaylarının zor durumda kalmaması için, Yasal Avcı olmaları ve kanunen Avlanma pulu alarak avlanabilmeleri için Avcı Eğitimi ve Avcılık Belgesi Verilmesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında, avcı eğitim katılarak sekiz gün sürecek 32 saatlik kursa katılmaları ve sertifika almaları gerekmektedir. Avcılık kursuna katılmayan hiçbir avcının avlanma pulu alamayacağı ve kaçak avlanmaları halinde tüfeklerine el konulup, avladıkları hayvan başına idari ve tazminat para cezası uygulanacaktır. Bu duruma maruz kalmak istemeyen avcılık kursuna katılarak yasal olarak avlanmak isteyen avcılarımızın en kısa zamanda Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğümüze ya da Halk Eğitim Merkezi’ne başvurarak gerekli evrakları tamamlayarak başvurmaları gerekmektedir” dedi.

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu