Sıradışı Haberler

Kaçak Avcılar Hem Paradan Hem Mallarından Oldu

2013 yılının 9 ayında av kabahati nedeniyle 4 bin 494 kişi hakkında yasal işlem yapılırken, bu kişilere toplam 4 milyon 226 bin lira para cezası kesildi ve aralarında tekne, jeep ve traktör gibi…

Yasadışı avcılıkla mücadele kapsamında, 2013 yılının 9 ayında av kabahati nedeniyle 4 bin 494 kişi hakkında yasal işlem yapılırken, bu kişilere toplam 4 milyon 226 bin lira para cezası kesildi ve aralarında tekne, jeep ve traktör gibi araçların da bulunduğu 2 bin 312 mala el konuldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında yasadışı avcılığa yönelik verilen büyük mücadeleye dikkat çekilerek, av koruma ve kontrol çalışmalarının özverili bir şekilde ülke genelinde sürdürüldüğü belirtildi.

Av kabahati nedeniyle yapılan idari işlem sayısının 2003 yılında bin 500’ler seviyesinden, 2012 yılında 6 bin 808’e yükseldiğine işaret edilen açıklamada, 2013 yılının 9 ayında ise hakkında işlem yapılan kişi sayısının 4 bin 494’e ulaştığı aktarıldı.

Kaçak avlananlarla mücadelenin, yasal avlananların sayısında da patlamaya neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, 2003 yılında 40 bin civarında olan yasal avlanan sayısının, 2013 yılının 9 ayında 124 bin 200’e yükseldiği kaydedildi.

Bu yılın 9 ayında 36 bin 515 avcıyı kontrol eden ekiplerin, bunlardan 4 bin 494’ü hakkında yasal işlem yaptığı, 2 bin 300 yaban hayvanı ile bin 39 tüfeğe el konulduğu belirtilen açıklamada, yasadışı avlananlardan 2 milyon 921 bin 880 lira idari, bir milyon 304 bin 234 lira tazminat olmak üzere toplam 4 milyon 226 bin 114 lira talep edildiği, yasadışı avcılıkta kullanılan ve aralarında tekne, jeep ve traktör gibi araçların da bulunduğu 2 bin 312 adet mala da el konulduğu bildirildi.

Açıklamada, en fazla en konulan yaban hayvanının ise kınalı keklik olduğu ve 9 ayda 407 kınalı kekliğin yasadışı avlanıldığı hatırlatıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık da yaban hayatının korunması, geliştirilmesi, bu alanlardan şuurlu, planlı faydalanılması ve bu mirasın sürdürülebilir bir yönetim anlayışıyla gelecek nesillere aktarılması çalışmalarının üzerinde bakanlıklarının hassasiyetle durduğunu dile getirdi.

Özyanık, şunları kaydetti:

“Bu ihtimam ve özveri isteyen çalışmayı yürütmek de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün ana hedefleri arasında yer almaktadır. Yaban hayatında, türleri yaşadıkları tabii ortamlarında koruyabilmek büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre yapılan koruma kontrol çalışmaları da usulsüz avlanmayı önlemeye yönelik faaliyetleri içermektedir. Bu önleme faaliyetleri çerçevesinde merkez ve taşra teşkilatlarının özverili denetim çalışmaları aracılığıyla kaçak avla mücadele edilmektedir. Bu mücadelemiz aynı kararlılıkla sürecektir

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu