Avcılık

Kaçak Avcıların Yaban Keçisi Katliamı

Kaçak avcıların, Artvin’de koruma altında bulunan yabancı keçilerinden  beşinin öldürdüğünü bildirildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Artvin Şube  Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan kontrollerde, kaçak avcılar tarafından  vurularak öldürülen 5 yaban keçisi bulunduğunu açıkladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, kaçak avcıların  özelikle gece projektör kullanarak avlandıklarını ve her gördükleri parlayan  göze ateş ettiklerini belirterek, “Dolayısıyla hayvanın dişisi, erkeği, yavrusu  ve hatta cinsi dahi gözetilmemektedir. Bu da doğada daha büyük kayıplara sebep  olmaktadır. Bilinçsiz avcılar tarafından yapılan bu avlanmada; bölge çok sarp  bir yapıya sahip olduğundan vurdukları avların bir çoğuna ulaşamamaktadırlar.  Doğada yaralı halde kalan hayvanlar ise acı çekerek can vermektedirler”  açıklamasında bulundu.

AVLANMASI YASAK, CEZASI BÜYÜK

Bölge Müdürü Mustafa Bulut, daha çok kayalık arazileri tercih eden yaban  keçilerinin Türkiye’de yaşadığı habitatların Artvin, Erzincan, Tunceli, Antalya  ve Toros Dağları’ndaki kayalık sahalar olduğunu da ifade etti. Bulut, “Yazın su  ihtiyacı için alçak rakımlara da inen yaban keçileri kaya kovuklarında güvenli  yerler bulurlar. Merkez Av Komisyonu kararı gereğince yaban keçisi, avı yasak  olan bir türdür. Özel izinle av turizmi kapsamında avlanabilir. Kaçak olarak ve  yasadışı avlayanlar 12 bin liradan başlayan para cezasına çarptırılmakta, aynı  zamanda haklarında kanun gereğince her bir hayvan için ayrı ayrı olmak üzere  tazminat davaları açılmaktadır.

KAÇAKÇILARI İHBAR EDİN

Yaban hayatını korumak için koruma kontrol ekipleri ile denetimlerine ara  vermeden devam ettiklerini bildiren Bulut, “Jandarma ve polis ekipleriyle  birlikte yapılan koruma ve kontrollerde köylere gidilip, kahvelerde  vatandaşlarla sohbet edilerek, yaban hayatı ve kaçak avcılık konusunda  bilgilendirme yapılmaktadır” dedi. Vatandaşlardan, yaban hayatının korunması ve  kaçak avcılığın engellenmesi için destek beklediğini ifade eden Mustafa Bulut,  kaçak avcıların İl Şube Müdürlüğü, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü birimlerine  bildirilmesini istedi.

 

SuperMuzo

Merhaba Sevgili Yaban Dostlarım Web Siteme Eklenmesini istediğiniz Haberleri ve Konuları yabanclub@yahoo.com veya Değerli Arkadaşım ve Website Kurucusu WebmasterMeMo mastermemo@gmx.de Adresine Mail atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu